Jaka dieta przy PCOS?

Witam, mam 24 lata, wzrost 160 cm, waga 64 kg. Od stycznia 2008 roku pojawiły się u mnie problemy z miesiączką, stwierdzono u mnie zespół policystycznych jajników. W związku z tym zaczęłam przyjmować proszki antykoncepcyjne na uregulowanie miesiączki, to trwa do dziś (oczywiście przerwy miałam). Skutkiem tego było przybieranie na wadze. Zaznaczyć chcę tu, że ważyłam 52 kg, zanim pojawiły się moje problemy zdrowotne. Zmieniałam styl odżywiania się: chleb razowy, inne produkty też razowe, sałatki typu kapusta lodowa, papryka, ogórek itd. Staram się włączać je codziennie do moich posiłków. Mało jem smażonych mięs - głównie gotuję lub piekę. Ograniczyłam też słodycze, staram się ćwiczyć, np. skakanka, brzuszki, rowerek i raz w tygodniu basen, uwielbiam biegać, jednak nie mam teraz możliwości.

Wszystko niby gra, a jednak nie chudnę, nie wiem, gdzie popełniam błędy, może jest to wynikiem tego, że wstaję bardzo wcześnie, o 6 rano, i nie jem śniadania takiego prawdziwego, zwłaszcza jem za szybko, np. trochę płatków z jogurtem naturalnym, a tak dopiero taki posiłek o godzinie 10.00? Może też dlatego, że jem czasami nieregularnie, niestety jestem osobą pracującą i czasem ciężko jest cokolwiek przekąsić, może ktoś mi coś doradzi, może jakieś ćwiczenia inne przy zespole PCOS. Z góry dziękuję!

Witam,

najważniejszą zasadą jest regularne spożywanie posiłków - jeśli spożywamy 2 posiłki dziennie, nawet złożone ze zdrowych produktów, masa ciała nie będzie się zmniejszać, a nawet wręcz odwrotnie. Dzieje się tak dlatego, iż nasz organizm nastawia się wtedy na przetrwanie i gromadzi całą dostarczoną energię w postaci tkanki tłuszczowej.

Najważniejsze zasady diety w PCOS to:
- Zmniejszenie podaży energii.
- Zmniejszenie podaży węglowodanów prostych (słodyczy).
- Zwiększenie podaży produktów bogatych w błonnik, czyli owoców i warzyw.
- Zmniejszenie podaży tłuszczu, zwłaszcza nasyconych kwasów tłuszczowych.
- Zjadanie mniejszych, ale za to częstszych posiłków.
- Odpowiednie zbilansowanie posiłków pod względem zawartości białka, tłuszczu i węglowodanów.

Warto udać się do dietetyka, który ułoży odpowiednią dietę i nauczy, jak prawidłowo się odżywiać w PCOS.

Dodatkowo, jeśli chodzi o ćwiczenia, proponuję wykonywać naprzemiennie przykładowo 20 minut ćwiczeń siłowych, np. brzuszki, przysiady, i inne, które znajdzie Pani na naszej stronie, a dalej minimum 30 minut ćwiczeń tlenowych, świetne będzie pływanie, które wysmukla brzuch, przy czym nie jest męczące i nie przeciąża stawów.

Należy pamiętać, że odchudzanie przy stosowaniu leków hormonalnych nie jest najłatwiejsze i każda osoba ma indywidualne tempo przemiany materii. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i dążyć do wyznaczonych celów.

Pozdrawiam