Zapytaj lekarza

1 , 0 3 4 , 4 2 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jaką dietę stosować aby przytyć?

Witam. Mam na imię Tomasz. wiek 24 mam 178 cm wzrostu przy wadze 58 kg. Staram się dużo jeść nawet i w nocy, mam chude ręce ogólnie jestem jakiś chudy. Nie wiem co może ze mną być. Mama też jest taka szczupła. Czy istnieje jakiś lek co mógłby pozwolić mi przytyć? Albo jakie badania mógłbym zrobić w tym kierunku? Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu

Fakty o zdrowiu - Preparaty ziołowe mogą być szkodliwe dla zdrowia

Dzień dobry,

nie znając dokładnie Pana jadłospisu jest ciężko ocenić jaką skuteczność może mieć Pana dieta. Nie napisał Pan co znajduje się w jadłospisie i co to są za produkty. Ponadto nie wspomniał Pan nic o aktywności fizycznej.

Proszę się skontaktować z dietetykiem, który będzie umiał ocenić Pana sposób odżywiania się oraz wskaże informacje jak należy postępować dalej ( dieta, badania) - tak, aby uzyskać efekt.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

0

Najlepiej zwrócić się do lekarza rodzinnego, który zleci wykonanie odpowiednich badań. Dietetyk również pomoże, rozpisując odpowiednią dietę. Warto również pomyśleć o siłowni. Odpowiedni trening rozbuduje tkankę mięśniową.

Pozdrawiam serdecznie,
Paulina Roziewska
proziewska@gmail.com

0

Witam serdecznie,
Na początku zalecam zrobić badania np. na cukier oraz nadczynność tarczycy. Jeżeli z badań wyjdzie wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinien Pan skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu.
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pana temat, aby zalecić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Muszę się zorientować jaki jest Pana styl życia, stan zdrowia, ile ma Pan czasu na przygotowywanie posiłków, jakie są Pana preferencje smakowe itp. Jeżeli byłby Pan zainteresowany współpracą to zachęcam do kontaktu drogą milową.
Nie mniej jednak powinien Pan spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 1-2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Powinien Pan unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.
W celu zwiększenia masy ciała powinien Pan być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pan zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis, aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałby Pan problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.
kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Specjalista w zakresie dietetyki.
0
Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań
77 poziom zaufania

Dzień dobry!
Pana BMI wskazuje na niewielki niedobór masy ciała. Pana podstawowa przemiana materii wynosi około 1600 kcal na dzień – jest to ilość energii niezbędnej do zachowania podstawowych funkcjo życiowych. Należy jednak jeszcze wziąć pod uwagę Pana tryb życia i aktywność fizyczną. Aby zaobserwować przyrost masy ciała należy spożywać więcej kalorii niż się wydatkuje. Najlepiej było by aby przyrost masy ciała wynikał ze zwiększenia ilość tkanki mięśniowej a w minimalnym stopniu tłuszczowej, dlatego warto pomyśleć o aktywności fizycznej, która pozwali te tkankę zbudować. Warto udać się także do lekarza pierwszego kontaktu na badania, by wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne. Dobrym rozwiązaniem byłaby współpraca z dietetykiem, który ułoży dietę dostosowaną do Pana potrzeb i powoli doprowadzi do pożądanej masy ciała. Dodam również , że warto postawić na pełnowartościowe i zdrowe produkty, gęste odżywczo jak zboża z pełnego przemiału, białko zwierzęce czy tłuszcze pochodzenia roślinnego.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Dieta na przytycie http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/dieta-na-przytycie.html?c=1

Dietetyk udzielający konsultacji dietetycznych w poradni w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Ważne tematy