Jaką dietę stosować po usunięciu złośliwego guza nerki?

Mój mąż w marcu tego roku miał operacje usunięcia złośliwego guza nerki. Razem z guzem zostało usunięte: lewa nerka, nadnercze i węzły chłonne. Co prawda nie musi brać leków, tylko co jakiś czas ma tomografię komputerową. Jedzenie robię mu delikatne, potrawy gotowane lub duszone, pije wodę, herbaty gorzkie lub ziołowe. Mimo tego mąż po zjedzeniu kawałka chleba czuje się pełny, a za chwilę "kiszki mu grają" jakby był głodny. Po za tym ciągle mu się beka, nawet po wypiciu wody, a nie raz jak coś zje albo wypije to wymiotuje samą wodą. Czy to normalne, czy powinien mieć jakąś dietę. Na ostatniej tomografii w kwietniu nic nie wyszło, tzn. wszystko z żołądkiem i brzuchem jest dobrze, nic go nie boli, tylko na wątrobie wykazało małą 9 mm torbielkę. Ale onkolog stwierdziła, że to nic poważnego.

Biorąc pod uwagę chorobę nowotoworową oraz usunięcie nerki dieta męża powinna być jak najbardziej zmodyfikowana do potrzeb jego organizmu. Powinna Pani dostać szczegółwe zalecenia (nawet jeżeli nie w kwestii konkretnych produktów spożywczych to w zakresie założeń diety m.in. pod kątem podaży białka) od lekarza prowadzącego. Opisane przez Panią objawy żołądkowe nie mają bezpośredniego związku z samym zabiegiem, gdyż nie stanowił on ingerencji w przewód pokarmowy co mogłoby tłumaczyć dyskomfort w obrębie żołądka i jelit. Sugerowałabym więc wizytę u gastrologa w celu określenia czy w obrębie przewodu pokarmowego wszystko funkcjonuje prawidłowo. Jednocześnie powinni Państwo zebrać wyniki badań i historię medyczną i udać się do specjalisty od żywienia w celu dobrania prawidłowego modelu żywienia, który pomoże w rekonwalescencji jednocześnie nie obciążając organizmu pacjenta. Życzę dużo zdrowia!