Jaką dietę zastosować powinien 14-latek, aby schudnąć?

Witam Mam syna wzrost 175cm waży 81 kg ma 14 lat jak mogę mu pomóc zrzucić wage co powinniśmy z nim robić

Witam, najlepiej wykonać na początku diagnostykę (morfologia krwi, ogólne badanie moczu, poziom glukozy na czczo, lipidogram, TSH). Jeśli nie będzie wszystko w porządku, trzeba diagnostykę rozszerzyć. Lekarz podpowie i skieruje na dalsze badania. W odchudzaniu ważna jest dieta, która powinna być urozmaicona, to znaczy zawierać pokarmy ze wszystkich grup żywności: warzywa (m.in. nasiona roślin strączkowych), owoce, chude mięso, ryby, nabiał naturalny (nie tłusty i bez dodatków), kasze, ryż brązowy, pieczywo razowe, pełnoziarniste. Należy wykluczyć słodycze (źródło syropu glukozowo-fruktozowego i tłuszczy trans). Doskonale można je zastąpić owocami, orzechami, nasionami (np. słonecznik, pestki dyni). Nie wolno pić słodkich napojów, nawet soków. Nie wolno spożywać fast food'ów (pizza, hamburgery, zapiekanki itp). zawierają one wysoko przetworzoną mąkę, szkodliwe tłuszcze trans i są bardzo kaloryczne. Ważne, aby wszystko w zdrowej diecie było zjadane z umiarem, jedynie warzywa mogą stanowić sporą część posiłku. Nie tylko dieta jest ważna, ale również ruch. Poprawia krążenie, metabolizm, przyspiesza odchudzanie kształtując ładnie sylwetkę. Jeśli dieta i aktywność fizyczna nie pomogą, może okazać się, że istnieje problem zdrowotny nie zawsze wykryty wcześniej przez lekarza. Zachęcam do skorzystania z usług dietetyka, który dopasuje kaloryczność diety do potrzeb syna. Prawidłowo ułożona dieta nie powinna być restrykcyjna.