Jaka jest szansa, że drugie dziecko też będzie miało piegi?

Witam czy jak pierwsze dziecko ma troche piegów po mamie to drugie tez moze miec jest jakas szansa ze nie bedzie mialo.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

posiadanie piegów jest uwarunkowane genetycznie – odpowiedzialne za nie jest szybsze syntezowanie melaniny wskutek mutacji genu MC1R. Natomiast czynnikiem, który powoduje nasilenie pojawiania się piegów jest słońce – światło słoneczne aktywuje melanocyty, przez które zwiększa się ilość i intensywność wybarwienia piegów.

Posiadanie przez matkę piegów jest czynnikiem zwiększającym szanse na piegi u dziecka – zarówno u pierwszego, jak i u kolejnych potomków. W rzeczywistości do dziedziczenia piegów dochodzi na tej samej zasadzie, co w przypadku dziedziczenia po rodzicach koloru włosów czy oczu.

Być może zainteresuje Panią nasz artykuł, zachęcam do lektury: https://uroda.abczdrowie.pl/przebarwienia-skory.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.