Jaka jest szansa, że po szczepieniu przestanę mieć miesiączkę?

Dzień dobry Proszę o poradę odnośnie szczepienia szczepionką Phizer. Mam 45 lat i jeszcze regularnie miesiączkuję zazwyczaj co 26- 28 dni. W przeszłości między 22 a 33 rokiem życia przyjmowałam dość długo tabletki Diane35. Jakie jest ryzyko tego, iż po przyjęciu szczepionki Phizer przestanę już miesiączkować na zawsze, cykl ustanie lub będzie nieregularny? Dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć niektóre kobiety po zaszczepieniu przeciwko COVID-19 doświadczyły zaburzeń miesiączkowania w postaci niespodziewanych krwawień, opóźnień menstruacji lub bardziej obfitych niż zazwyczaj okresów, to nie ma konkretnych danych, które mówiłyby o realnym wpływie szczepienia na cykl miesiączkowy.

Zmiany w miesiączkowaniu mogą mieć bowiem związek z pandemią i jej skutkami w życiu codziennym, a nie samym szczepieniem. Co więcej, zaburzenia te są zazwyczaj łagodne i krótkotrwałe, dlatego szanse na to, że po przyjęciu szczepionki przestanie Pani całkowicie miesiączkować są znikome.

Temat ten został poruszony w rozmowie z zaprzyjaźnionym ginekologiem, którą znajdzie Pani pod adresem: https://parenting.pl/czy-szczepionka-na-covid-19-moze-wplywac-na-cykl-menstruacyjny-ginekolog-odpowiada.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.