Jaka powinna być prawidłowa waga przy 166 cm wzrostu?

Mam 15 lat, 166 cm wzrostu i ważę 48-49 kg. Kilka razy w tygodniu ćwiczę, około 30 min. ćwiczeń gimnastycznych na świeżym powietrzu. Oprócz tego uprawiam nordic walking kilka kilometrów i biegam od czasu do czasu na dystans 4 km. Pływam, jeśli mam czas i jeżdżę na rowerze. Wszyscy mi mówią, że jestem szczupła, lecz ja ciągle uważam, że jestem za gruba i chcę się odchudzać. Szczególnie myślę, że mam za grube nogi. Proszę o radę!
15 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Twoje BMI  wynosi 17,8 i odpowiada wartości poniżej 25 centyla, co oznacza, że jesteś szczupła i możesz przytyć kilka kilogramów. Nie powinnaś się zatem odchudzać. Odchudzanie w wieku dorastania może zaburzyć Twój rozwój i niekorzystnie odbić się na zdrowiu i urodzie. Jeśli chcesz być zdrowa i ładnie wyglądać, powinnaś teraz odżywiać się zdrowo i dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych poprzez urozmaiconą dietę.

Jeśli uważasz, że jesteś gruba, porozmawiaj z kimś o tym np. rodzicami, nauczycielem w szkole. Dziewczęta w tym wieku bardzo przejmują się swoją sylwetką i patrzą na siebie zbyt krytycznie nie potrafiąc dokonać obiektywnej oceny. Nie zadręczaj się tym -  z pewnością pięknie wyglądasz i możesz sobie pozwolić na kilka dodatkowych kilogramów.

Pozdrawiam