Czy jestem gruba czy może moja waga jest prawidłowa?

Cześć. Mam na imię Aga i mam pewien problem... Uważam, że jestem gruba. Mam 13 lat, 162 cm wzrostu i ważę 54 kg. Rodzice i rówieśnicy mówią, że nie jestem gruba. Powtarzam to kilkanaście razy dziennie. Myślę, że mam duży brzuch i grube nogi. Chodzę na wf, ale to nic nie daje, a ćwiczeń bym nie robiła regularnie. Dieta nie wchodzi w grę, bo rodzice są przeciwni. Nie wiem co robić. Coś ze mną nie tak? Czy na prawde jestem gruba?!

Agnieszko.

Nie jesteś gruba i nie powinnaś się odchudzać. Twoje BMI wynosi 20,6 i odpowiada wartośći 75 centyla na siatkach centylowych, więc Twoja waga mieści się w normie. W okresie dorastania odchudzanie nie jest wskazane, gdyż może Ci zaszkodzić. To normalne, że w tym wieku wiele dziewcząt patrzy na siebie krytycznie, ale zapewniam Cię, że o minie. Twoja z sylwetka z czasem wysmukleje, jeśli oczywiście będziesz zdrowo się odżywiać i dużo ruszać.

Nie musisz katować się codziennie ćwiczeniami, ale pamiętaj, aby przynajmniej godzinę dziennie poświęcić na ruch np. spacer, energiczne sprzątanie, jazdę na rowerze itp. Może zapiszesz się na basen lub taniec, co poprawi również Twoje samopoczucie. Głowa do góry!

Pozdrawiam