Jaki lek na bezsenność nie będzie powodował tycia?

Witam, mam problemy z bezsennością od nastu lat i szukam skutecznego leku, który nie powodowałby przyrostu masy ciała, z którą również walczę od lat. Zastanawiam się nad mianseryną, ponieważ pomaga ona wielu osobom, wiele osób jednak też po niej tyje. Muszę zaznaczyc, że stosowałam już wiele leków i jestem dosyć beznadziejnym przypadkiem, najlepiej działają na mne niestety leki które uznależniają, typu zolpidem, zopiklon. Chciałabym wreszcie znaleźć coś skutecznego co nie powodowałoby uzależnienia. Kusi mnie bardzo ta mianseryna, jednak panicznie boję sie utyć. Jak to jest w końcu z takimi lekami. Czy one same z siebie mogą powodować tycie, np. zmniejszając metabolizm itp., czy dzieje się to tylko poprzez zwiększenie apetytu? Czy jeśli będę panowała nad apetytem, to nie utyję, czy jednak jest to możliwe? Skoro to tylko kwestia zwiększenia apetytu, dlaczego w efektach ubocznych zwykle podaje się "zwiększenie masy ciała", a nie "zwiększenie apetytu", przecież jedno nie musi równać się drugiemu, jeśli ktoś jest w stanie panować nad tym co je. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Ale proponuję by Pani zaczęła od samoobserwacji co pozwali jej na rozpoznanie niezauważonych do tej pory zjawisk a lekarzowi w zastosowaniu adekwatnej kuracji.

Dobrze jest prowadzić dzienniczek snu, w którym notuje się charakterystykę snu ale i aktywność za dnia. Np. godzinę pójścia na spoczynek, czas do zaśnięcia, ilość przebudzeń w nocy i godzinę rannego obudzenia się, nastrój po wstaniu, ilość, czas trwania i nastrój marzeń sennych, drzemki za dni, ich ilość i czas trwania itp.

Wprowadzić higienę snu a więc ustalić stałą porę udania się na spoczynek, przed tym nie oglądać wzburzających filmów, spektakli, seriali, nie pracować przy komputerze, nie spędzać wielu godzin przed telewizorem, nie zostawić na wieczór rozwiązywania ważkich, trudnych spraw, i nie planować ich na dzień następny, za to zrobić listę trzech zadań do rozwiązania nazajutrz ale takich, które są rozwiązywalne i mamy sposoby by to zrobić.

To tylko szkic. Proponuję wejść na stronę internetową dorzecznej poradni leczenia zburzeń snu, a znajdzie Pani więcej szczegółowych wskazówek.

Nie musi Pani samotnie stawiacz czoła problemom lekarze są w stanie pomóc.

Pozdrawiam