Jaki rodzaj aktywności fizycznej jest najzdrowszy?

Witam Moje pytanie dotyczy szeroko rozumianej aktywności fizycznej. Jaki rodzaj aktywności fizycznej jest najzdrowszy? Przypuśćmy, że dana osoba chce rozpocząć jakąś aktywność fizyczną tylko i wyłącznie dla poprawy swojego zdrowia (efekt estetyczny, sylwetkowy jest sprawą zdecydowanie mniej istotny). Zdrowszy jest na przykład trening tlenowy (aerobowy) czy beztlenowy (anaerobowy) i ewentualnie który zacząć uprawiać jako pierwszy? Pozdrawiam Marcin

Dzień dobry! Dla zdrowia zdecydowanie korzystniejszy jest umiarkowany wysiłek fizyczny. Treningi tlenowe typu powolny jogging, marsz, rekreacyjna jazda na rowerze, joga, zajęcia ruchowe typu aerobic, pobudzają nasze ciało do dodatkowej pracy, jednak nie obciążają go.Wysiłek fizyczny przyczynia się do powstawania stresu oksydacyjnego, czyli produkcji wolnych rodników, im intensywniejszy wysiłek, tym wolnych rodników powstaje więcej. Bardziej intensywne ćwiczenia stwarzają także większe ryzyko kontuzji.

Dzień dobry,

ogólnie każda aktywność fizyczna pomoże zachować Panu zdrowie.
Natomiast delikatnie zagłębiając się w tematykę- trening aerobowy - rozwija i wzmacnia układ krwionośny, dotlenia organizm oraz poprawia metabolizm.
Ćwicząc w ten sposób u części osób obserwujemy lepszy sen i koncentrację. .

Pozdrawiam
Joanna Wardenga