Jaki wpływ na organizm ma wzrost poziomu sodu?

Czy zwiększenie ilości potasu w diecie powoduje jednocześnie zmniejszenie ilości sodu w organizmie bez zmniejszenia ilości spożywanej soli?

Kamila Ziemann Dietetyka

Witam,
równowaga potasu i sodu w organizmie jest niezbędna m.in. dla prawidłowego nawodnienia dlatego nie należy samodzielnie suplementować się jakimkolwiek z tych minerałów. Opcjonalnie najlepszym wyborem jest dostarczanie minerałów przez żywność i obserwowanie swojego organizmu. Potas - figi, banany, grejpfruty, pomidory, suszone morele, seler czy woda mineralna. Sód - sól, mleko, śmietana, jaja. Jaki wpływ na organizm ma wzrost poziomu sodu? Jeśli sód jest w odpowiednich ilościach - wszystko jest w normie (pozytywnie wpływa na gospodarkę organizmu), jeśli zaczyna wzrastać prowadząc do nadmiaru - konsekwencją może być nadciśnienie tętnicze, bóle i zawroty głowy, krwawienie z nosa czy kołatanie serca.

Pozdrawiam
Kamila Ziemann
www.efektcentrum.pl