Jakie badania profilaktyczne wykonać po Covid?

Witam,proszę o informację jakie badania powinno się zrobić po przejściu Covid 19,aby sprawdzić serce,płuca,nerki ,wątrobę.Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

jeśli nie miał Pan poważnych powikłań po przejściu Covid-19, to wykonywanie badań diagnostycznych będzie ograniczało się do tych, które rutynowo zlecają lekarze raz do roku (morfologia krwi, OB, CRP, poziomy hormonów tarczycy, enzymów wątrobowych, glukozy, cholesterolu czy analiza moczu). Jeśli Pańskie dolegliwości po zakażeniu wymagały specjalistycznego leczenia to prawdopodobnie będą konieczne kolejne kontrole. Specjaliści mogą poszerzyć pakiet badań o diagnostykę obrazową (TK, RTG, USG) czy czynnościową w zależności od narządów, jakie zostały uszkodzone podczas choroby. W tej sytuacji najlepiej zasięgnąć opinii lekarza pierwszego kontaktu, aby zlecił te badania, które najlepiej odzwierciedlą aktualny stan Pańskiego zdrowia. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/przechorowales-covid-19-lekarz-radzi-jakie-badania-wykonac

https://koronawirus.abczdrowie.pl

https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-po-covid-19-coraz-wiecej-pacjenctow-z-niewydolnoscia-zylna-zakrzepica-i-zapaleniem-zyl

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.