Jakie jest dzienne minimalne i zalecane spożycie potasu?

Jakie jest dzienne minimalne i zalecane spożycie potasu: oddzielnie dla osoby zdrowej oraz osoby leczonej preparatem Lorista H (zawierającym lek moczopędny)? Wiek 33 lata. Moje pytanie bierze się stąd, że różne źródła podają wartości 1.5g, 2-3g, jeszcze inne 4.7g. Są to bardzo różne wartości, stąd pytam lekarza (wskazana wypowiedź dietetyka w temacie)

Normy IŻŻ, a także stanowisko Amerykańskich Ekspertów prezentują jednoznaczne stanowisko, że zalecane dzienne spożycie potasu wynosi 4700 mg i zwiększa się je w przypadku kobiet w ciąży o 400 mg oraz przy stosowaniu leków diuretycznych o co najmniej 400 mg (nie jest podana górna granica, gdyż jest ona zależna od rodzaju stosowanych leków). Wartość minimalnego spożycia nie została przedstawiona, podane jest minimalne bezpieczne stężenie potasu we krwi. Dieta zawierająca odpowiednią podaż warzyw i owoców oraz ziemniaków raczej nie jest deficytowa w ten pierwiastek, na dodatek jego pewne ilości są zawarte w produktach mięsnych, zbożowych, nabiale.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam

Instytut Żywności i Żywienia, który zajmuje się ustalaniem norm dla poszczególnych grup ludności, zakłada, że zapotrzebowanie na potas w przypadku kobiet wynosi 4700 mg. Zapotrzebowanie zwiększa się w przypadku kobiet karmiących i stosujących leki moczopędne. Ważne jest aby nie doprowadzić do odwodnienia i uzupełnić stracone elektrolity. Należy wówczas dużo pić (niegazowaną wodę mineralną, słabą lekko osłodzoną herbatę, napary z rumianku, mięty, rozcieńczone soki owocowe). Warto również spożywać produkty, które są dobrym źródłem potasu – suszone morele i figi, banany, awokado, ziemniaki, seler, kiwi, pomidory.

Zachęcam do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej,
w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line.

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351