Jakie ryby można jeść w ciąży?

Witam. Jestem w 27 tyg ciąży. Nurtuje mnie jedzenie ryb w tym okresie. Cżyczę losos surowy, wędzony jest bezpieczny? Albo na przykład śledź solony w cebulce i oliwie? Jakie gatunki ryb wolno jeść a których unikać?

Mgr Olga Marzol Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,

Zdecydowanie odradzam spożywanie surowych ryb. Co do wędzonych oraz po obróbce termicznej - tutaj bym się zastanowiła nad czystością ryby oraz jej pochodzeniem. Najlepiej jeść ryby, które możemy zdobyć w naturalnych środowiskach, czyli lokalnie.

Pozdrawiam,

Dietetyk Olga Marzol
chpdietetyka.pl

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Droga pani,
W ciąży należy unikać ryb drapieżnych, w których znajduje się dużo zanieczyszczeń (tuńczyk, rekin, marlin, makrela królewska i miecznik. Nie należy również spożywać ryb surowych, a także ryb wędzonych na zimno. Natomiast warto spożywać ryby takie jak śledź, pstrąg, flądra czy sardynki po odpowiedniej obróbce termicznej (gotowanie na parze, pieczenie, gotowanie)

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać: Ryby z puszki na celowniku

http://katowice.mojdietetyk.pl/artykuly/ryby-z-puszki-na-celowniku.html?c=9

Jeśli nie ma Pani dostępu do ryb z hodowli ekologicznej lub dzikorosnących w czystych akwenach, to najrozsądniej przez całą ciążę nie jeść ryb, aby niepotrzebnie nie zagrażać zdrowiu dziecka. Pozdrawiam.