Jakie są zalecenia przy kąpieli dziecka?

Dzień dobry. Czym najlepiej osuszać krocze 6letniej córce po kąpieli czy można papierem toaletowym czy raczej ręcznikiem bo boję się że robię coś nie tak i przenoszę jakieś bakterie córce. Proszę o informację.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

higiena intymna dzieci jest różna w zależności od płci. U dziewczynek wymaga większej czujności i ostrożności – budowa narządów płciowych i niewielka odległość odbytu od cewki moczowej sprawia, że to u dziewczynek (oraz u kobiet) częściej dochodzi do zakażenia.

Odsyłam do artykułu, powinien rozwiać Pani wątpliwości: https://parenting.pl/pielegnacja-dziewczynki.

Zarówno mycie, jak i osuszanie krocza dziecka jest bardzo istotne, stąd Pani wątpliwości są zrozumiałe. Faktycznie, by uniknąć przenoszenia bakterii i innych patogenów można zrezygnować z ręcznika używanego do wycierania ciała czy rąk, ale zarazem konieczne jest dokładne osuszenie genitaliów. Wilgoć jest źródłem wielu infekcji – w tym grzybiczych czy bakteryjnych. Lepiej jednak zrezygnować z papieru toaletowego na rzecz np. czystego, suchego ręcznika, pranego po każdym użyciu.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dbac-o-okolice-intymne-dzieci-profilaktyka-infekcji-intymnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.