Zapytaj lekarza

7 4 2 , 8 5 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Komu polecany jest żeń-szeń?

To bardzo trudne. Bo cukier jest działa na układ nagrody z jednej strony, a z drugiej pobudza wyrzut insuliny, która wzmaga apatyt.
Jest kilka ogólnych zasad:
1. Nie kupuj słodyczy, ani potraw czy napojów zawierających dużo cukru
2. Napoje i potrawy mleczne - unikaj kolorowych - tam zawsze jest cukier. Dotyczy to też "wód" smakowych, izotoników. Woda, kefir, serek wiejski. Z kolorowych tylko herbata i kawa - ale bez cukru
3. Unikaj chrupiącego. Chipsy, paluszki, posypka, ciasto (pół)francuskie, wafelki, panierki. - to są setki kcal
4. Reklama kłamie. Jedzenie, picie i suplementy (leki) z reklam TV i radia są nic nie warte, a niektóre wręcz niezdrowe.
5. Nie kupuj aby spróbować. Nie kupuj na zapas. Jeśli w sklepie cieknie Ci ślinka, to na pewno to co widzisz jest pyszne, ale też pełne kalorii. Daj sobie spokój.
6. Unikaj słodyczy. Jeśli już musisz to jedz te naturalne - owoce. Wybieraj zdrowe przekąski (świeżo pocięta marchew, ogórek rzodkiew itp)
7. Jedz tak, aby nie być głodnym. Jedź co ok. 3 godziny, czyli zaplanuj 5 posiłków w ciągu dnia, w tym 3 duże, 2 mniejsze. Jedź śniadanie.
8. Unikaj airfoodu. Tzn. jedzenia w powietrzu, czyli prosto z garnka. Każdy posiłek powinien mieć swój czas, miejsce i z góry założoną objętość (talerz, miska). Inaczej stracisz kontrolę. Mega głodo-ssanie minie za 20 min. Poczekaj chwilę.

0

Dzień dobry,
prawdopodobnie z przyzwyczajenia sięga Pani po wymienione produkty, bo stanowią one łatwe źródło energii dla naszego organizmu. Warto przyjrzeć się diecie, czy posiłki są odpowiednio zbilansowane tzn. zawierają prawidłowe ilości białek, tłuszczów i węglowodanów. Kolejnym krokiem będzie wyznaczenie sobie ilości, o które będzie Pani stopniowo zmniejszała spożycie cukru (np słodzenie herbaty jedną łyżeczką zamiast dwóch). Słodycze proszę zamienić na suszone lub świeże owoce, zamiennikiem coli może być woda z plasterkiem pomarańczy. Istotne jest także uważne jedzenie.
Pozdrawiam

Dietetyk, psychodietetyk. Członek Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy