Jam mogę radzić sobie z tymi atakami paniki?

Dzień dobry. Mam 24 lata i uprawiam intensywnie sport. Dotychczasowo nie doświadczałem zaburzeń psychicznych takich jak stany lękowe i problemy z zaśnięciem. Mimo, że od zawsze byłem osobą, która dość intensywnie o wszystkim myśli, stresuje się w rożnych ważnych sytuacjach i momentami dłużej zasypiałem lub budziłem się częściej w nocy, to nie odczuwałem w związku z tym żadnego stresu, lęku. W sierpniu pierwszy raz w życiu przyjąłem na własną rękę lek o charakterze przeciwdepresyjnym (trittico), ale wziąłem go w celu poprawy jakości snu, żebym mógł spać głębiej i łatwiej zasypiać. Zacząłem wtedy brać dawkę 75mg przez nieco ponad tydzień i sen był bardzo głęboki, ale dość szybko zacząłem odczuwać wyraźne osłabienie organizmu, bóle mięśni i stawów, co pogorszyło jakość mojego funkcjonowania i treningów sportowych, dlatego chciałem to szybko odstawić i przez 2-3 dni zmniejszalem dawkę do 50 i 25mg po czym odstawiłem jak najszybciej całkowicie. Minęły 2-3 tygodnie i pierwszy raz w życiu doświadczyłem ataku paniki/stanu lękowego po położeniu się spać (zasnąłem szybko ale wybudzilem się natychmiast ze snu i rozpoczął się wspomniany stan, przez co nie mogłem zasnac do samego rana). Następny tydzień lub dwa wszystko było już w porządku, ale po pewnym czasie znów pojawił się stan lękowy związany ze snem i w konsekwencji tego zacząłem coraz bardziej stresować się kładzeniem do łóżka i nie potrafiłem już zasypiać bez stresu. Powróciłem do trittico w dawce 25mg na kilka tygodni, ale stres nadal był, momentami nadal nie zasypiałem i doświadczałem bardzo dużego stresu i lęku, później momentami zacząłem już odczuwać to cały dzień. Po którymś razie uznałem, że chyba to wszystko przez ten lek, że to od niego się zaczęło i chciałem zrezygnować całkowicie, jednak stres pozostawał i momentami trudno było uspokoić się w momencie położenia do łóżka, szczególnie jeśli byłem sam. Po konsultacji z psychiatra spróbowałem kolejny raz wspomagać się trittico, gdyż lekarz powiedział, że taka dawka nie powinna działać na mnie niekorzystnie. W tej chwili jestem już nieco ponad miesiąc na dawce 50mg, bywały momenty, że spałem dobrze, choć ciągle musiałem trochę starać się uspokajać leżąc w łóżku, ale w tym momencie czuję coraz większe przybicie, brak nastroju i motywacji do działania, do trenowania, dodatkowo mam dużo zamartwiajacych myśli i nadal kładąc się do łóżka walczę z myślami i stan lękowy potrafi powracać. Chciałbym jakoś wrócić do normalności i zastanawiam się, czy to możliwe, że wszystko zaczęło się od tego pierwszego przyjęcia leku w dawce 75mg i odstawienia po tygodniu w dość szybkim tempie i czy może ten lek źle na mnie działa i muszę odstawić całkowicie i odczekać dłużej, żeby wszystko się unormowało? Czy to trittico mogło u mnie wywołać taki stan lękowy w sytuacji kiedy nie mogłem zasnąć? Z drugiej strony doświadczone już stany lękowe i nieprzespane noce sprawiają, że ciężko o tym nie myśleć i zapomnieć i stresuje się tym i to generuje obecne problemy.

Witam Pana,

proszę rozważyć leczenie metodą psychoterapii, równolegle z farmakoterapią, skuteczną metodą w leczeniu zaburzeń lękowych jest paradygmat poznawczo - behawioralny.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

Dzień dobry,

Po pierwsze proszę pamiętać, że nie warto przyjmować leków dostępnych na receptę bez konsultacji ze specjalistą.

Z wysokim prawdopodobieństwem przytaczane przez Pana objawy nie wynikają ze stosowania trazodonu (Trittico), a z rozwijającego się problemu psychicznego. Geneza zaburzeń może być różna, a w odnalezieniu przyczyny może pomóc psychoterapia lub psychoanaliza. Jeżeli jednak psychiatra zdecyduje o konieczności leczenia farmakologicznego proszę pamiętać, że arsenał leków poprawiających jakość snu i ułatwiających zasypianie jest znacznie większy. Należy jednak zwrócić uwagę na ostrożność w stosowaniu przede wszystkim benzodwuazepin i ich pochodnych, z uwagi na wysoki potencjał uzależniający.

Warto także rozważyć alternatywy konwencjonalnego leczenia, do których można zaliczyć suplementy diety (melatonina, chmiel, cynk, magnez). Proszę zwrócić uwagę na higienę snu i uregulowany rytm dobowy- kładzenie się i wstawanie o określonej godzinie, wyciszone i ciemne pomieszczenie, a także zrezygnowanie z ekspozycji na światło niebieskie (smartfon, komputer) ok. godziny przed snem.