Jestem na diecie proteinowej - dlaczego nie chudnę?

Dzień dobry. Mam 23 lata. Waga 80 kg, wzrost 176 cm. Chciałabym zejść do 70 kg. Od 3 tygodni jestem na diecie proteinowej i niestety nie schudłam nic, może 1 kg, którego też nie jestem pewna. Wypijam dziennie 1,5 l wody i 2 herbaty bez cukru i żadnego słodzika. Na śniadanie jem płatki owsiane i trochę mleka bądź jogurt naturalny. Na obiad smażona pierś z kurczaka na patelni teflonowej, bez tłuszczu i do tego dukanowskie naleśniki, nieraz ogórka kiszonego. Na kolację zjadam albo ser biały z jogurtem i ze szczypiorkiem, albo jajecznicę z chudą wędliną. I tak od 3 tygodni. 7 miesięcy temu urodziłam dziecko i karmiłam piersią. Nie miesiączkuję jeszcze, karmienie piersią już zakończyłam. Czy to ma jakiś wpływ? 2 miesiące po porodzie też byłam na tej diecie, ale tylko 8 dni, i wtedy schudłam 5 kg. Z 90 na 85 kg.

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dieta proteinowa to chwilowa moda. Prawdą jest, że nadmiar białka w znacznym stopniu obciąża nerki i nie jest polecany nikomu, szczególnie tak krótko po ciąży, kiedy pani organizm jest jeszcze w fazie powrotu do normalnego stanu. Proponuję zupełną zmianę strategii. Zdrowe i prawidłowe odchudzanie to racjonalna wartościowa dieta połączona z regularnym wysiłkiem fizycznym. Powinna pani zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie pory spożywanych posiłków. Każdy dzień powinno się zacząć od odżywczego śniadania. Owsianka z mlekiem lub jogurtem, ser biały, chuda wędlina, jaja, ciemne pieczywo, świeże soki, warzywa i owoce to elementy, z których powinna pani komponować swój pierwszy posiłek.

W sumie w ciągu dnia należy jeść 5 porcji. Trzy główne i dwie mniejsze - tak zwane przekąski. Do każdego z trzech głównych posiłków proszę włączać jak największą ilość warzyw. Dostarczą wielu cennych witamin, składników mineralnych, błonnika i wody. Tym samym regulują procesy trawienia i spalania oraz usprawniają pracę jelit i częstość wypróżnień, co jest szalenie ważne w odchudzaniu. W czasie trwania kuracji bardzo istotne znaczenie mają pory spożywania posiłków. Przerwy między jednym a drugim powinny być nie krótsze niż 2,5 godziny, ale nie dłuższe niż 3 godziny.

Kolację powinna pani zjadać do godziny 20.00 i na około 3 godziny przed snem. To ważne, gdyż posiłki jedzone nieregularnie (zbyt często - przekąski lub za rzadko - tylko śniadanie i duży posiłek na wieczór) to gwarancja nadwagi. Organizm magazynuje w postaci tkanki tłuszczowej każdą energię dostarczoną w sytuacji, gdy wcześniejszy posiłek miał miejsce wcześniej niż 6 godzin przed tym obecnym. Tak więc niejedzenie zupełnie nie pozwala schudnąć. Tak samo jak monodiety - jak np. dieta białkowa - na krótko powodują spadek wagi, potem jednak organizm zmaga się z niedoborami odżywczymi, których odwrócenie zajmuje wiele czasu.

Pierwszy spadek wagi na diecie Dukana mógł mieć związek również z karmieniem piersią. Aby wyprodukować litr mleka, potrzeba prawie tysiąca kalorii! Po zakończeniu karmienia waga większości matek lekko wzrasta. Proszę zastosować się do powyższych rad. Warto wprowadzić małe zmiany na stałe, rezygnując z krótkich modnych niezdrowych diet.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jestem na diecie od 3 lat - dlaczego nie chudnę?

Mam 171 cm wzrostu i ważę 70,5 kg. 3 lata temu schudłam, ćwicząc i całkowicie zmieniając sposób żywienia, z 85 kg do 68 kg. Niestety, moja waga od 3 lat waha się w granicach 68-71 kg Nie wiem, co mam jeść, bo niskokaloryczna dieta niełączenia przestała skutkować. Nie mam problemu z trzymaniem diety, mam silną wolę. Jedynie po zmianie pracy nie mam już czasu ani siły na ćwiczenia. Jaką dietę powinnam zastosować, aby schudnąć do 60-62 kg???

KOBIETA ponad rok temu
Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa
59 poziom zaufania

Pani BMI wynosi 23,9, co oznacza, że masa ciała jest w normie (bliżej górnej granicy). Schudnięcie do 62 kg jest zalecane, gdyż wtedy BMI osiągnie wartość ok. 21 (taki wynik jest zalecany dla osób młodych).
Polecam Pani zapoznanie się z dietą o niskim indeksie glikemicznym. Dieta ta zbudowana jest z produktów o niskim stopniu przetworzenia.
W diecie tej zawarte są:
- pełnoziarniste przetwory zbożowe (pieczywo razowe/żytnie/graham, grube kasze, pełnoziarniste makarony, ryż naturalny, płatki zbożowe naturalne - owsiane, żytnie, jęczmienne itp.),
- mięso i wędliny - najlepiej chude, czyli drób bez skóry, cielęcina, chuda wołowina,
- ryby morskie,
- produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu (0,5%) - mleko, kefiry, jogurty, maślanki, sery twarogowe,
- warzywa i owoce - najlepiej w formie surowej,
- nasiona roślin strączkowych,
- jaja - ok. 2-3 w tygodniu,
- tłuszcze roślinnych (oliwa z oliwek, olej rzepakowy dodawane w umiarkowanej ilości do sałatek na zimno).

Zalecane są techniki kulinarne, tj. gotowanie tradycyjne lub na parze, pieczenie w rękawie foliowym lub pod przykryciem. Unikać należy smażenia w tłuszczu i tłustych, kalorycznych potraw.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jestem na diecie i ćwiczę. Dlaczego nie chudnę?

1.Podaj swoją masę ciała, wiek, płeć, tryb życia oraz stopień aktywności fizycznej. 64,4kg, 29 lat, kobieta, praca siedząca, ćwiczenia fizyczne 3 - 4 w tygodniu (siłownia, step aerobic, tbc, abt, ok 1,5h) 2.Czy wcześniej podejmowałeś/aś próby odchudzania się? Jakie diety stosowałeś/aś? tak, żadnej konkretnej, po prostu zmniejszyłam ilość kalorii, usunęłam słodycze   3.Czy w Twojej rodzinie występuje otyłość lub nadwaga? tak, u ojca 4.Czy byłeś/aś u lekarza, aby wykluczyć chorobowe przyczyn wystąpienia otyłości? nie, nie jestem otyła 5.Podaj swój przykładowy jadłospis (najlepiej dwudniowy 1 dzień powszedni, 1 dzień z weekendu wraz z rodzajem posiłku, godziną, napojami oraz wielkością porcji). 7:30 Musli z mlekiem i migdałami / serek wiejski z pomidorem i pumpernikiel (1 kromka) 10:00 jogurt/ serek wiejski light / jabłko / banan 12:00 kasza gryczana z jajkiem sadzonym + jakieś warzywa / kurczak pieczony (pierś), ryż, warzywa duszone 14:30 banan / 2 mandarynki 17:30 omlet z groszkiem zielonym / sałatka z tuńczyka (sałata pekińska, kukurydza, cebulka) 6.Czy chorujesz na choroby przewlekłe? nie Moje pytanie: Od stycznia jestem na diecie 1000kcal i wtedy ważyłam 70kg. Teraz ważę 64,4kg i od 3 - 4 tygodni waga stoi. Nie wiem co robić, gdyż ćwiczę i jem zgodnie z dieta. Co dalej? Wiem, że to może być okres przestoju, ale ile on potrwa, ile powinnam ćwiczyć, czy coś zmienić w diecie? Pozdrawiam Malgorzata
ponad rok temu

Witam,

Brakuje mi jeszcze informacji o Pani wzroście, abym znała stosunek masy ciała do wzrostu.
Prawdopodobnie przyczyną zastoju masy ciała jest fakt, iż organizm obniżył tempo przemiany materii, przez co trudniej jest schudnąć.
Może to potrwać nawet kilka tygodni.
Ważne, aby się Pani nie łamała i nie zajadała chwilowych "niepowodzeń".
Być może stosuje Pani jakieś leki, które powodują przyrost masy ciała, lub spożywa Pani duże ilości produktów obfitujących w sód, co powoduje wystąpienie obrzęków.
Pisała Pani o treningach.
Inną przyczyną zastoju masy ciała (pozornego) mogą być właśnie intensywne i częste ćwiczenia.
Treningi doprowadzają do rozwoju tkanki mięśniowej, która jest cięższa od tkanki tłuszczowej, dlatego może to dawać pozorny obraz zastoju, lub wręcz przyrostu masy ciała.

Pozdrawiam

P.S
1000 kcal, to bardzo niewiele.
Raczej nie polecam diet o kaloryczności poniżej 1400 kcal.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty