Jestem na diecie proteinowej - dlaczego nie chudnę?

Dzień dobry. Mam 23 lata. Waga 80 kg, wzrost 176 cm. Chciałabym zejść do 70 kg. Od 3 tygodni jestem na diecie proteinowej i niestety nie schudłam nic, może 1 kg, którego też nie jestem pewna. Wypijam dziennie 1,5 l wody i 2 herbaty bez cukru i żadnego słodzika. Na śniadanie jem płatki owsiane i trochę mleka bądź jogurt naturalny. Na obiad smażona pierś z kurczaka na patelni teflonowej, bez tłuszczu i do tego dukanowskie naleśniki, nieraz ogórka kiszonego. Na kolację zjadam albo ser biały z jogurtem i ze szczypiorkiem, albo jajecznicę z chudą wędliną. I tak od 3 tygodni. 7 miesięcy temu urodziłam dziecko i karmiłam piersią. Nie miesiączkuję jeszcze, karmienie piersią już zakończyłam. Czy to ma jakiś wpływ? 2 miesiące po porodzie też byłam na tej diecie, ale tylko 8 dni, i wtedy schudłam 5 kg. Z 90 na 85 kg.

Redakcja abcZdrowie

Dieta proteinowa to chwilowa moda. Prawdą jest, że nadmiar białka w znacznym stopniu obciąża nerki i nie jest polecany nikomu, szczególnie tak krótko po ciąży, kiedy pani organizm jest jeszcze w fazie powrotu do normalnego stanu. Proponuję zupełną zmianę strategii. Zdrowe i prawidłowe odchudzanie to racjonalna wartościowa dieta połączona z regularnym wysiłkiem fizycznym. Powinna pani zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie pory spożywanych posiłków. Każdy dzień powinno się zacząć od odżywczego śniadania. Owsianka z mlekiem lub jogurtem, ser biały, chuda wędlina, jaja, ciemne pieczywo, świeże soki, warzywa i owoce to elementy, z których powinna pani komponować swój pierwszy posiłek.

W sumie w ciągu dnia należy jeść 5 porcji. Trzy główne i dwie mniejsze - tak zwane przekąski. Do każdego z trzech głównych posiłków proszę włączać jak największą ilość warzyw. Dostarczą wielu cennych witamin, składników mineralnych, błonnika i wody. Tym samym regulują procesy trawienia i spalania oraz usprawniają pracę jelit i częstość wypróżnień, co jest szalenie ważne w odchudzaniu. W czasie trwania kuracji bardzo istotne znaczenie mają pory spożywania posiłków. Przerwy między jednym a drugim powinny być nie krótsze niż 2,5 godziny, ale nie dłuższe niż 3 godziny.

Kolację powinna pani zjadać do godziny 20.00 i na około 3 godziny przed snem. To ważne, gdyż posiłki jedzone nieregularnie (zbyt często - przekąski lub za rzadko - tylko śniadanie i duży posiłek na wieczór) to gwarancja nadwagi. Organizm magazynuje w postaci tkanki tłuszczowej każdą energię dostarczoną w sytuacji, gdy wcześniejszy posiłek miał miejsce wcześniej niż 6 godzin przed tym obecnym. Tak więc niejedzenie zupełnie nie pozwala schudnąć. Tak samo jak monodiety - jak np. dieta białkowa - na krótko powodują spadek wagi, potem jednak organizm zmaga się z niedoborami odżywczymi, których odwrócenie zajmuje wiele czasu.

Pierwszy spadek wagi na diecie Dukana mógł mieć związek również z karmieniem piersią. Aby wyprodukować litr mleka, potrzeba prawie tysiąca kalorii! Po zakończeniu karmienia waga większości matek lekko wzrasta. Proszę zastosować się do powyższych rad. Warto wprowadzić małe zmiany na stałe, rezygnując z krótkich modnych niezdrowych diet.