Kiedy poziom hemoglobiny wzrośnie?

Dzień dobry. Ostatnio byłam bardzo blada i źle się czułam. Zrobiłam badanie krwi i okazało się że hemoglobina wyniosła 11.6. Dostałam żelazo w tabletkach. Biorę je prawie tydzień ale nadal nie odczuwam zdecydowanej poprawy. Kiedy to powinno nastąpić? Pytanie drugie. Jak długo muszę leczyć moją anemię przy takim poziomie hemoglobiny?. Dodam że dalej jestem blada i śpiąca. Wypadają mi włosy i boli mnie w klatce piersiowej

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo nam przykro, że wystąpiły u Pani takie nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu krwiotwórczego. Niestety, ale niedokrwistość spowodowana niedoborami żelaza pojawiać się może bardzo często, zwłaszcza wśród miesiączkujących kobiet.

Objawy, które Pani opisała są charakterystyczne dla anemii, ale zazwyczaj mijają, kiedy poziom hemoglobiny i żelaza zostanie ustabilizowany.

Prawidłowo, że otrzymała Pani właściwe leczenie, skierowane do uzupełnienia poszczególnych niedoborów. Bardzo ważną kwestią jest również dieta, bogata w warzywa strączkowe, mięso czerwone, a także kwas buraczany. Dzięki takim czynnościom można szybciej unormować wyniki krwi.

Jeżeli stosowana jest sama farmakoterapia, skuteczność leczenia może się wydłużyć. Jednakże stosując preparaty żelaza, efekty powinno się już zaobserwować po około dwóch, czy trzech miesiącach.

Ważny jest również stan jelit, gdyż wchłanianie żelaza odbywa się właśnie w tej części organizmu. Zalecamy, więc też zadbać o stan jelit, spożywając probiotyki oraz kiszonki.

Jeżeli objawy będą nadal występować, proponujemy Pani konsultację z lekarzem hematologiem. Specjalista pomoże zdecydować o ewentualnym rozszerzeniu diagnostyki oraz modyfikacji leczenia.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-anemii

https://portal.abczdrowie.pl/anemia

https://zdrowie.parenting.pl/niedokrwistosc-z-niedoboru-zelaza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.