Kiedy wyleczę się z nieżytu zanikowego żołądka?

Mam stwierdzony nieżyt zanikowy żołądka, badaniem krwi stwierdzono niedobór wit. B12 - norma wynosi ok. 200, a ja mam 145. Biorę co miesiąc 100 jednostek wit. B12 w zastrzykach. Schudłam bardzo, nie mogę prawie niczego jeść, bo co zjem, to mi zaszkodzi i potem muszę pić przez 3 tygodnie tylko kleiki z ryżu i manny. Język mam w biało-czerwone plamy - geograficzny, często piekący. Biorę 2 razy dziennie Nolpaze 20.

Kłopoty żołądkowe mam od 2007 r., teraz bardzo się nasiliły problemy z żołądkiem. Nie mogę jeść słodyczy, pokarmów tłustych, żadnych owoców, ryb, niczego smażonego. Mam objawy zalegania w żołądku, czasem nudności i wymioty. Wszystko to razem odbiera mi radość życia. Jem tylko ryż, marchew i fasolkę gotowaną, bułki zamiast chleba, ser biały, masło. Nie mogę jeść owoców ani surowych, ani nawet gotowanych, żadnych słodyczy - nawet biszkoptów - mam po nich bardzo plamisty biało-wiśniowy piekący bardzo język, bóle żołądka lub nudności czy wymioty.

Jak dalej żyć z takim nieżytem zanikowym, tym bardziej, że podobno zmiany już powstałe w żołądku nigdy się nie cofną. Jak sobie radzić, żeby nie umrzeć z głodu? Jak sobie radzić z nieżytem zanikowym i z takimi dolegliwościami żołądkowymi uprzykrzającymi życie, inni chorzy mający też zmiany zanikowe w śluzówce żołądka? Jak długo trwa, ile lat taki nieżyt zanikowy? Jak długo trzeba się z nim męczyć, dopóki się nie umrze np. po przejściu nieżytu zanikowego w raka żołądka? Bardzo proszę o pomoc, o wskazówki co do leków i diety w nieżycie zanikowym. Mam już naprawdę dość ciągłego męczenia się z takimi uporczywymi dolegliwościami żołądkowymi.

Witam serdecznie!

Zanikowe zapalenie żołądka najczęściej ma podłoże autoimmunologiczne (organizm wytwarza przeciwciała przeciwko komórkom błony śluzowej żołądka), lub wynika z innych przyczyn - np. zakażenia bakterią Helicobacter Pylori. Przy podejrzeniu infekcji, konieczne jest przeprowadzenie tzw. eradykacji, czyli kuracji antybiotykowej oraz lekami zmniejszającymi wydzielanie kwasu solnego przez 7 dni. Obraz kliniczny czyli dolegliwości pacjentów jest bardzo różnorodny. Generalnie jednak nie powinny być tak silnie wyrażone jak u Pani. Może warto byłoby poszerzyć diagnostykę o poszukiwanie innej przyczyny Pani dolegliwości. Myślę, że w pierwszej kolejności konieczne byłoby oznaczenie morfologii krwi, OB, CRP, ewentualne badania pod kątem nietolerancji pokarmowych. Zanikowe zapalenie żołądka trwa latami, ale proszę pamiętać, że tylko u niewielkiego procenta pacjentów rozwija się rak żołądka, a więc nie jest to pewna konsekwencja choroby. Jeżeli chodzi o dietę, należy unikać produktów smażonych, tłustych, a także wzdymających oraz o dużej zawartości włókien/błonnika, a także mocnej kawy, herbaty, alkoholu. Pokarmy najlepiej przyrządzać w piekarniku lub na parze. Należy jeść często (5-6 posiłków dziennie), ale małe porcje. Należy także pamiętać o czystości przygotowania posiłków, ponieważ zanikowe zapalenie żołądka zwiększa możliwość zakażenia przewodu pokarmowego.

Pozdrawiam serdecznie