Kompromis jako metoda rozwiązywania konfliktów

Dzień dobry, chyba najczęściej polecaną metodą na rozwiązywanie konfliktów jest kompromis. Co jednak zrobić, jeśli potrzeby jednego z partnerów są wynikiem zaburzeń, urojeń? Chorobliwie zazdrosny partner może źle się czuć gdy partnerka zakłada szpilki lub spódnice przed kolana. Kompromis byłby w tym przypadku przynajmniej częściowym zaakceptowaniem takiej "chorej" sytuacji. To tylko przykład. Jak znaleźć zdrowy punkt odniesienia (normę) do kompromisu? Każdy problem analizować z psychoterapeutą?

Kompromis jest sytuacją, w której obie strony czują się usatysfakcjonowane rozwiązaniem biorąc pod uwagę wszystkie wartości i aspekty życia. Jeśli jednak wymagania wynikają z choroby, warto postawić partnerowi granice i zachęcić do rozpoczęcia leczenia.

odp na portalu niewiele pomoze,..warto sie temu przyjrzec.... polecam konsultacje u doswiadczonego terapeuty.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Witam,
oczywiście,nie zawsze udaje się kompromis,ale rozmowa na temat przyczyn zazdrości lub sposobu ubierania się jest potrzebna i ważna,by związek mógł trwać.Tak więc pomoc specjalisty jest o tyle przydatna,że porządkuje komunikację poprzez uświadomienie głębszego podłoża takich zachowań,o jakich piszesz i które są dla Ciebie absurdalne.Można więc dzięki temu nowemu porządkowi rozmawiać nie o szpilkach,czy spódnicy,ale o fascynacji Twoją osobą,obawie,że mozna Cię stracić itp.A to są przecież sygnały,jak bardzo jesteś doceniana i ważna.
Po prostu dojrzewa się do nazywania emocji,które leżą u podłoża niektórych "chorych"zachowań.
Ze swej strony polecam.