Zapytaj lekarza

7 4 0 , 8 7 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Niezdrowa zazdrość o partnera

Od zawsze byłam zazdrosna o swojego partnera. Zauważyłam, że od pewnego czasu to się nasiliło i jest niezdrowe. Jak mogę nad tym panować? To niszczy moje życie.Proszę o pomoc.
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Jak wpłynąć na swoją samoocenę?

Dzień dobry!

Drogą znalezienia źródeł i mechanizmów chorobliwej zazdrości oraz nauki zmieniania swojego sposobu myślenia i zachowania jest psychoterapia.

Pozdrawiam!

Psycholog, seksuolog i mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
0

Aby odpowiedzieć na to, jak zapanować nad zazdrością wobec partnera, konieczne jest znalezienie jej przyczyn. Źródłem Pani zazdrości może być brak wystarczającego zaufania do partnera, brak pewności jego uczuć, obawy o dalsze trwanie zawiązku, lęk przed samotnością lub porzuceniem i wiele innych przyczyn. Być może zachowanie partnera nasila te obawy, na przykład poprzez dwuznaczne traktowanie innych kobiet, brak lojalności, niewystarczające zaspokajanie Pani potrzeb. Możliwe jednak, że zazdrość ta jest jedynie przejawem Pani wewnętrznych lęków i konfliktów. Przede wszystkim należy porozmawiać o tym z partnerem - być może szczera rozmowa i określenie wzajemnych potrzeb uspokoją Panią. Jeżeli jednak rozmowy nie przynoszą poprawy, a towarzyszące Pani uczucia i myśli stają się obsesyjne oraz nasilają konflikty w związku i oddalanie się od siebie - warto jak najszybciej skorzystać z terapii indywidualnej lub partnerskiej. Pozdrawiam.

Psycholog dziecięcy, pedagog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego na kierunkach Psychologia i Pedagogika Wczesnoszkolna.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy