Konsultacja psychologiczna przez Internet

Dziekuje za odpowiedz wiem ze powinnam isc do psychologa ale ja nie mam takiej odwagi wolalabym pogadać z kims np. przez internet czy jest taka możliwość?

Optymalny jest jednak bezpośredni kontakt ze specjalistą w cztery oczy, sam w sobie stanowi on okoliczność sprzyjającą leczeniu.

Witam Panią
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Dzień Dobry Pani,

Zacznę od podziękowania Pani za zadanie pytania, na które odpowiadam,
prezentując napisany przeze mnie Artykuł, do przeczytania którego serdecznie Panią zapraszam:

Artykuł na temat możliwości
Pomoc psychologiczna online. E-gabinet, czyli poradnictwo nowych czasów.

Mamy XXI wiek, żyjemy we wszechobecnej technizacji, automatyzacji i nienaturalnym przyspieszeniu codziennego tempa życia. Idziemy naprzód jako ludzie, rozwijamy się, a pomoc psychologiczna była i jest nadal tematem tabu.

MGR IRENA MIELNIK-MADEJ
Psycholog, logoterapeuta, doradca i trener.

1. Czy tak będzie zawsze?
W mentalności przeciętnego Kowalskiego pomoc psychologiczna wciąż jest niestety oznaką słabości. Podjęłam wyzwanie, żeby w tym codziennym, mocnym przyspieszeniu tempa życia propagować i pokazywać mocne strony pomocy psychologicznej online, opartej na koncepcji tak zwanego mobilnego e-gabinetu.

Nie jest tajemnicą, że anonimowość w dużej mierze wpływa na zachowanie klienta/pacjenta podczas sesji nie bezpośrednich, powodując wyzbycie zahamowań, przez co staje się on bardziej otwarty, co z kolei pozwala na swobodne wypowiadanie się na tematy, które w innej okoliczności zachowałby w tajemnicy (może na kolejny rok, dwa, czy jeszcze 25 lat?) Dodatkowo klient/pacjent przebywa na własnym „terenie”, czuje się bezpiecznie i najczęściej komfortowo.

Dolegliwości i choroby, które objawiają się siniakami
Nowa rzeczywistość wymaga od psychologów, żeby pełnili również rolę doradcy, trenera, edukatora, mentora, tutora w kształtowaniu u klientów/pacjentów prozdrowotnego stylu życia fizycznego i psychicznego.

2. Plusy pomocy psychologicznej online
- możliwość jednorazowej szybkiej konsultacji,
- internet ułatwia pierwszy kontakt, szczególnie osobom nieśmiałym lub mało zmotywowanym, żeby udać się osobiście do specjalisty,
- można powierzyć psychologowi swoje wstydliwe, czy traumatyczne sekrety i tajemnice, jak np. tematy przemocy seksualnej, orientacji płciowej, uzależnienia od seksu,
- łatwa dostępność dla osób z niepełnosprawnością fizyczną, dla młodych mam bądź osób opiekujących się osobami chorymi lub starszymi,
- można uzyskać profesjonalną pomoc psychologiczną nie wychodząc z domu,
- można skonsultować się online z wybranym przez siebie specjalistą,
- można kontaktować się z dowolnego miejsca świata,
- ułatwia konsultację psychologiczną szczególnie osobom z małych miast i terenów wiejskich,
- z porad online można korzystać, będąc na urlopie „na końcu świata”, pod warunkiem dostępu do internetu (współcześnie większość hoteli czy restauracji oferuje WiFi) – nie ma potrzeby przerywania ciągłości terapii, czy konsultacji w czasie wyjazdu wypoczynkowego czy delegacji,
- konsultacja/poradnictwo/terapia online są tańsze niż w gabinecie stacjonarnym z uwagi na brak konieczności utrzymywania lokalu przez psychologa,
- można szybko i skutecznie uzyskać ewentualną, wstępną diagnozę online i otrzymać wskazówki, by skierować się do odpowiedniego specjalisty,
- możliwość kontaktu z polskim psychologiem jest szczególnie ważna dla osób mieszkających i/lub pracujących za granicą,
- wsparcie psychologiczne i duchowe dostępne jest o każdej porze dnia i nocy (pod warunkiem akceptacji z obu stron),
- znaczna oszczędność czasu, który byłby stracony np. podczas stania w korku w drodze na sesję do gabinetu psychologa,
- anonimowość, swoboda wypowiedzi, komfort, podmiotowość relacji klient/pacjent-psycholog.

3. Minusy pomocy psychologicznej online:
- potrzeba posiadania komputera, połączenia z internetem i posiadania narzędzi komunikacyjnych, jak np. Skype,
- niemożność skorzystania z porady przy małych lub zerowych umiejętnościach obsługi komputera i Internetu,
- skostniała mentalność i niechęć ludzi do nowych technologii, głównie w obszarach wiejskich, w grupie starszych klientów/ pacjentów,
- w trakcie konsultacji online psycholog ma ograniczone możliwości uzyskania dodatkowych informacji o kliencie/pacjencie, jak np. sygnałów pozawerbalnych, np. zmiana wielkości źrenic, drżenie rąk, itp.,
-ograniczona możliwość poznania klienta/pacjenta i postawienia diagnozy,
- ograniczona możliwość interwencji w sytuacji wymagającej błyskawicznego działania,
- Internet może grozić izolacją klienta/pacjenta i zamknięciem się przez niego w wirtualnej rzeczywistości.
Fachowe i szerokie usługi psychologiczne są dzisiaj dobrem szeroko dostępnym, z każdego miejsca na ziemi, w którym jest dostępny Internet. Coraz więcej ludzi ma potrzebę posiadania psychologa czy konsultanta online z uwagi na łatwość korzystania. Zdecydowanie zapraszam więc do kontaktu online.
psycholog Irena Mielnik-Madej,
Zapraszam Serdecznie :)