Która sytuacja jest mniej szkodliwa dla dziecka?

Jestem w 33 tyg ciazy. Mam zdiagnozowana cukrzyce ciążowa w zwiazku z podwyższonym cukrem na czczo. Wprowadziłam dietę i co rano albo mam cukier ponizej 93 i wtedy za kazdym razem ketony w moczu (glukozy w moczu brak), albo mam cukier powyzej 93 i brak ketonów i glukozy w moczu. Ktora sytuacja jest mniej szkodliwa dla dziecka?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niestety żadna z powyższych sytuacji nie będzie korzystna dla dziecka. Cukrzyca ciążowa niesie w najgorszym przypadku ryzyko poronienia, ale także wzrost ciśnienia tętniczego, częste występowanie infekcji układu moczowego, zwiększenie masy urodzeniowej dziecka, występowanie makrosomii i wielu innych chorób.

Podobnie jak w przypadku cukrzycy, możemy spodziewać się wielu schorzeń podczas obecności ciał ketonowych w moczu, najczęstszymi schorzeniami są: uszkodzenia układu nerwowego w tym uszkodzenia mózgu dziecka, śpiączka, śmierć kobiety. W takim przypadku powinna się Pani udać natychmiast do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie bezpieczne dla matki i dziecka oraz pomoże odpowiednio zbilansować Pani dietę, tak aby była skuteczna.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-mozemy-rozpoznac-cukrzyce-ciazowa

https://portal.abczdrowie.pl/cukrzyca-ciazowa

https://portal.abczdrowie.pl/ketony-w-moczu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.