Leczenie psychiatryczne zespołu psychotyczno-paranoidalnego, ChAD i schizofrenia podczas ciąży

Leczę się psychiatrycznie od 2004 roku. Stwierdzono zespół psychotyczno-paranoidalny, chorobę afektywną dwubiegunową, oraz schizoafektywność. Mam II stopień niepełnosprawności, rentę socjalną i zasiłek opiekuńczy, bo zachorowałam gdy studiowałam na Uniwersytecie Medycznym przed 21 r ż. Miałam 4 epizody, 3 razy hospitalizowana. Obecnie jestem w ciąży pod stałą kontrolą psychiatry. Zalecono brać hydroksyzynę. Ginokolog zabronił z powodu zespołu odstawiennego u dziecka. Co robić?

Witam Panią,

Warto omówić tę kwestię z psychiatrą prowadzącym. Niektóre pacjentki z CHAD przez całą ciążę muszą przyjmować leki zapobiegajace nawrotom depresji i manii. Hydroksyzyna jest lekiem, który jedynie objawowo redukuje niewielki niepokój- nie zapobiega ani depresji ani manii. Co do zespołu odstawiennego, to aby mu zapobiec można odstawić lek na tydzień lub dwa przed planowanym porodem. W kwestii prowadzenia ciaży pacjentki z CHAD, to dobrze byłoby aby Pani ciążę prowadził doświadczony ginekolog, najlepiej z oddziału patologii ciąży.

Pozdrawiam!

Justyna Holka-Pokorska

http://psychiatrawarszawa.com.pl/

Powinna być Pani pod okiem zespołu lekarskiego złożonego z lekarza psychiatry, ginekologa patologii ciąży, a także psychologa. Bowiem oddziaływania farmakologiczne to jedno (i tu jest niesamowicie ważna komunikacja między psychiatrą, a ginekologiem), lecz potrzebne są również oddziaływania psychoterapeutyczne, które pozwolą pracować nad trudnościami psychologicznymi, a nie tylko nad ich łagodzeniem (jak w przypadku leków). Pozdrawiam.