Witam,
Rozumiem, że dziecko jest pod stałą opieką lekarza psychiatry? Jeśli ma Pani jakiekolwiek pytania i wątpliwości to proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym synka.
Witam,
Jak rozumiem Pani dziecko jest pod opieką nie tylko psychiatry ale także psychologa? Pytam, gdyż w przypadku diagnozy ADHD często zapisywana jest „pigułka na wyciszenie”. Jednak głównym zaleceniem w takiej sytuacji powinna być psychoterapia indywidualna dziecka (obejmująca: zasady właściwego zachowania, opanowywania nadmiernej impulsywności, poprawienie zdolności koncentracji). Bardzo pomocny jest też kontakt z psychologiem całej rodziny, by każdy członek rodziny potrafił odpowiednio reagować na zachowania dziecka. Leki mogą być oczywiście, w określonych przypadkach, pomocne jako uzupełnienie oddziaływań terapeutycznych, ale farmakoterapia zaburzeń zachowania sama w sobie nie daje długofalowych rezultatów.
Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
Każdy lek niesie ze sobą ryzyko. W przypadku ADHD najpierw powstał lek później choroba.
Dlatego obok leków warto pamiętać, że:
- Dziecku nie wolno pozwalać na wszystko. Ale też nie ma sensu wszystkiego mu zabraniać.
- Twoja złość w niczym nie pomoże. Gdy masz ochotę stłuc dziecko na kwaśne jabłko, weź głęboki oddech i postaraj się je zrozumieć. Jemu też jest źle!
- Do dziecka trzeba mówić jasno i zwięźle. Proste komunikaty typu: "Nie wolno bić, kopać, krzyczeć" działają skuteczniej niż długie wywody.
- Lepiej zapobiegać, czyli nie dopuszczać do wybuchów złości. Gdy widzisz, że coś się święci, odwróć uwagę dziecka albo je rozśmiesz. Unikaj kłopotów. Wybieranie się na zakupy w chwili, gdy masz mało czasu, a dziecko jest zmęczone lub rozdrażnione, to najprostszy przepis na awanturę.
- Pamiętaj, że najlepsze są pochwała i nagroda. Jeśli na przykład po udanej wizycie w supermarkecie pójdziecie jeszcze obejrzeć wystawę w sklepie zoologicznym albo zrobisz dziecku inną miłą niespodziankę, zrozumie, czego od niego oczekujesz.
Polecam długoterminową terapię behawioralną z terapeutą, który ma doświadczenie w pracy z podobnym problemem (nauczy jak pomagać).
Na szczęście ADHD prawie zawsze zanika samo z momentem pełnego wykształcenia układu nerwowego u dzieci.
Pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Histeria i zaburzenia w kierunku ADHD – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak odstawić lek na ADHD? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy ADHD jest dziedziczne? – odpowiada Mgr Karolina Staniaszek
- ADHD a stwierdzone upośledzenie i stosowanie odpowiednich leków – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- ADHD czy AADD? – odpowiada Paulina Witek
- Agresja u dziecka z ADHD – odpowiada Mgr Monika Prus
- Jak można leczyć ADHD? – odpowiada Mgr Magdalena Klekotko
- Krzyki i agresja u 5-latki a ADHD – odpowiada Mgr Kamil Tarnawski
- Jak odróżnić autyzm i ADHD? – odpowiada Mgr Aurelia Grzmot-Bilska
- Czy przy takich objawach jest szansa, że mogę mieć ADHD? – odpowiada Mgr Joanna Szlasa