Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 8 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przyczyny autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego przyczyny.

Witam,

Rozumiem, że dziecko jest pod stałą opieką lekarza psychiatry? Jeśli ma Pani jakiekolwiek pytania i wątpliwości to proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym synka.

Psycholog w trakcie 4-letniego szkolenia z psychoterapii psychoanalitycznej osób dorosłych.
0

Witam,

Jak rozumiem Pani dziecko jest pod opieką nie tylko psychiatry ale także psychologa? Pytam, gdyż w przypadku diagnozy ADHD często zapisywana jest „pigułka na wyciszenie”. Jednak głównym zaleceniem w takiej sytuacji powinna być psychoterapia indywidualna dziecka (obejmująca: zasady właściwego zachowania, opanowywania nadmiernej impulsywności, poprawienie zdolności koncentracji). Bardzo pomocny jest też kontakt z psychologiem całej rodziny, by każdy członek rodziny potrafił odpowiednio reagować na zachowania dziecka. Leki mogą być oczywiście, w określonych przypadkach, pomocne jako uzupełnienie oddziaływań terapeutycznych, ale farmakoterapia zaburzeń zachowania sama w sobie nie daje długofalowych rezultatów.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Psycholog kliniczny, terapeutka i mediatorka, absolwentka Uniwerystetu SWPS.
0

Każdy lek niesie ze sobą ryzyko. W przypadku ADHD najpierw powstał lek później choroba.
Dlatego obok leków warto pamiętać, że:
- Dziecku nie wolno pozwalać na wszystko. Ale też nie ma sensu wszystkiego mu zabraniać.
- Twoja złość w niczym nie pomoże. Gdy masz ochotę stłuc dziecko na kwaśne jabłko, weź głęboki oddech i postaraj się je zrozumieć. Jemu też jest źle!
- Do dziecka trzeba mówić jasno i zwięźle. Proste komunikaty typu: "Nie wolno bić, kopać, krzyczeć" działają skuteczniej niż długie wywody.
- Lepiej zapobiegać, czyli nie dopuszczać do wybuchów złości. Gdy widzisz, że coś się święci, odwróć uwagę dziecka albo je rozśmiesz. Unikaj kłopotów. Wybieranie się na zakupy w chwili, gdy masz mało czasu, a dziecko jest zmęczone lub rozdrażnione, to najprostszy przepis na awanturę.
- Pamiętaj, że najlepsze są pochwała i nagroda. Jeśli na przykład po udanej wizycie w supermarkecie pójdziecie jeszcze obejrzeć wystawę w sklepie zoologicznym albo zrobisz dziecku inną miłą niespodziankę, zrozumie, czego od niego oczekujesz.
Polecam długoterminową terapię behawioralną z terapeutą, który ma doświadczenie w pracy z podobnym problemem (nauczy jak pomagać).
Na szczęście ADHD prawie zawsze zanika samo z momentem pełnego wykształcenia układu nerwowego u dzieci.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy