Witam,
czas po narodzinach dziecka jest często u kobiet pełen nowych i nieznanych jeszcze obszarów przeżyć emocjonalnych. Zawsze w razie reakcji lękowych jakie Pani opisuje warto skonsultować się z psychologiem czy psychoterapeutą i rozwiać wątpliwości dotyczących swoich reakcji na nową sytuację w życiu.
Pozdrawiam,
Monika Hibner
Witam,
jest Pani w trudnym i bardzo obciążającym okresie dla kobiety, któremu towarzyszy często stres i obciążenie. Jednak zachęcałabym do skonsultowania swoich lęków z psychologiem, oraz wzięcie pod uwagę terapii. To bardzo ważne dla Pani jak i dla Pani rodziny, żeby lepiej i pewniej się Pani czuła. Można skorzystać z pomocy Poradni Zdrowia Psychicznego odpowiedniej do Pani miejsca zamieszkania, pomoc jest bezpłatna i często nawet nie jest wymagane skierowanie, lub z pomocy w praktyce prywatnej. Proszę takiej poszukać, zadzwonić, zapytać. Pozdrawiam.
Jak rozumiem opisywane przez Panią lęki pojawiają się w momencie, kiedy nie ma Pani partnera w pobliżu. Być może przypisuje mu Pani nadmierną rolę "ochronną" przez co jego brak wzbudza niepokój. Proszę przypominać sobie momenty w Waszym wspólnym życiu przed narodzinami dziecka, kiedy zostawała Pani sama w domu i nic się nie działo. Proszę w ten sposób "przypominać" mózgowi, że radziła sobie Pani wcześniej, w związku z czym teraz będzie podobnie.
Proszę również nie zapominać, że jest Pani w "hormonalnej huśtawce", w sytuacji nowej i nad wyraz stresującej. To również ma ogromny wpływ na pojawianie się tego rodzaju lęków. W związku z tym polecam zająć się swoim codziennym stresem - przeanalizować codziennie co się działo danego dnia, czy coś Panią zdenerwowało, jak Pani sobie z tym poradziła, co Panią satysfakcjonowało w ten dzień, czy jest coś nad czym chciałaby Pani popracować? Taka analiza pozwoli świadomie podchodzić do nowej i jakże fascynującej sytuacji opieki nad 5-miesięcznym dzieckiem, a także kontrolować swoje napięcie. Często nie zwracamy uwagi na małe rzeczy które nas stresują w ciągu dnia- ale skumulowanie się kilku(nastu) takich sytuacji i brak kontroli nad nimi może już stanowić problem. Polecam zastosować także relaksacje (np. Jacobsona), które pomogą odstresować się po ciężkim dniu.
Jeżeli nadal będzie Pani odczuwać niepokój będąc sama w domu - polecam udać się do psychologa, z którym szczegółowo omówi swój problem. Powodzenia!
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak poradzić sobie z lękiem o zdrowie dziecka w 33. tygodniu ciąży? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Paniczny lęk po stracie dziecka – odpowiada Mgr Iwona Barabasz
- Lęki u 9-letniego dziecka – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Niedoczynność tarczycy a lęki o siebie i dziecko – odpowiada Mgr Krystyna Weigl-Albert
- Paniczny lęk przed porodem? – odpowiada Mgr Karolina Matlak
- Strach przed szukaniem nowej pracy – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Jak pokonać lęk przed omdleniem? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Zmiana zachowania u 3,5-letniego dziecka – odpowiada Mgr Zuzanna Starczewska
- Jak przyzwyczaić dziecko do niemowlęcia? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Lęk przed kolejną ciążą i niechęć do seksu u męża – odpowiada Lek. Aneta Zwierzchowska
artykuły
Kobieta wsadziła czosnek do pochwy. Dr Strus ostrzega przed konsekwencjami domowego leczenia infekcji intymnych
Młoda kobieta uskarżała się na swędzenie pochwy i
Wojna w Ukrainie nasila strach. Psycholog wyjaśnia, jak radzić sobie ze stanami lękowymi
Ataki paniki, stany lękowe, myśli o końcu świata.
10 zaskakujących sposobów, żeby zajść w ciążę
Czy ciąża bez stosunku jest możliwa? Większość pow