Małe guzki na głowie

Witam. Mam 19 lat. Od pewnego czasu, a dokładnie od kilku dni mam dziwne małe guzki z tyłu głowy. Strasznie bolą przy dotykaniu, nie są ruchome ani czerwone. Nie widać ich gołym okiem, są pod skórą. Szukałem na ten temat informacji w internecie, jednak nie uzyskałem żadnej uspokajającej mnie odpowiedzi. Guzki strasznie bolą, gdy kładę się na jakąś twardszą poduszkę. Ogólnie przy ucisku tylnej - dolnej części głowy odczuwam ból. Chciałbym dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej. Mógłbym pójść z tym problemem do lekarza, ale mieszkam za granicą, a tutaj na każdą dolegającą człowiekowi rzecz przepisują paracetamol, a żeby uzyskać skierowanie na prześwietlenie trzeba być umierającym. W Polsce nie mam pojęcia kiedy będę, a powiem, że troszkę mnie to wszystko przeraża. Proszę o odpowiedź.

MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy serdecznie!

Koniecznie powinien skonsultować się Pan z lekarzem pierwszego kontaktu lub internistą. Na podstawie samego opisu trudno bowiem określić czym mogą być takie guzki. Mogą być to powiększone węzły chłonne potyliczne, włókniaki, tłuszczaki, czy też torbiele podskórne. Lekarz powinien Pana zbadać oraz zlecić badania dodatkowe w postaci panelu badań podstawowych oraz na przykład usg guzków.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty