Mam 12 lat - jaką dietę powinnam zastosować?

Mam 11 lat (rocznikowo 12) ważę 46 kg przy wzroście 150 cm - ile powinnam ważyć i jaką dietę stosować? ile posiłków i o jakich porach oraz może jakiś jadłospis..? często ćwiczę, ale bez diety nic mi nie wyjdzie... ważę za dużo i mam tłuszczyk i fałdki na brzuchu -, to okropne podczas gdy moje koleżanki ważą max 42 kg i nie mają ani jednej fałdki na brzuchu - pomocy to ważne.

11 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych Twoja masa ciała oscyluje około 60 centyla, zaś wzrost około 25 centyla. Oznacza to, choć wartości te są prawidłowe w stosunku do wieku, to rzeczywiście istnieje pewna dysproporcja między wzrostem a masą ciała. Wynikiem tego jest nadwaga. Zdecydowanie zatem powinnaś skonsultować się ze specjalistą pediatrą, który oceni czy Twoja masa ciała nie ma podłoża chorobowego. Pamiętaj jednak, że odchudzanie w klasycznej formie jest przeciwwskazane u dzieci i młodzieży. Możesz jednak zastosować uniwersalne zasady zdrowego żywienia oraz zwiększyć aktywność fizyczną.

Zasady zdrowego żywienia:
- jedz 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach i nie podjadaj między nimi,
- wyeliminuj z diety słodycze,
- ogranicz tłuszcze w diecie
- jedz produkty zbożowe, owoce i warzywa,
- pij wodę mineralną, przestań słodzić herbatę,
- unikaj potraw smażonych.