Niedługo kończę 13 lat: ile powinnam dziennie spać, jeść, ćwiczyć i odpoczywać?

W sierpniu skończę 13 lat, ważę około 46 kg i mam ok. 155 cm wzrostu. Co powinnam robić, co spożywać, aby być zdrową osobą?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych zarówno Twoja masa ciała jak i wzrost oscylują około 50 centyla. Oznacza to, że wartości te są prawidłowe w stosunku do wieku. Rozwijasz się zatem harmonijnie. Powinnaś więc prowadzić normalny tryb życia właściwy nastolatce. Odżywiaj się zgodnie z piramidą zdrowego żywienia. Zgodnie z jej zaleceniami:
- jedz 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach i nie podjadaj między nimi,
- wyeliminuj z diety słodycze,
- ogranicz spożycie tłuszczu,
- jedz dużo warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych,
- pij wodę mineralną (1,5 litra), soki bez cukru, herbaty ziołowe i owocowe,
- unikaj potraw smażonych, jedz produkty gotowane, duszone lub pieczone.
Ponadto ćwicz co najmniej 3 razy w tygodniu przez 45 minut. By zdrowo się rozwijać powinnaś oczywiście pamiętać również o higienie snu i odpoczynku. Śpij przynajmniej 8-10 godzin. Odpoczynek zaś dostosuj do swoich potrzeb.