Mam 14 lat i ważę 90 kilo: czy powinnam brać leki?

Mam 14 lat i 171 cm wzrostu. Jestem gruba, ważę 90 kg. Jak moge schudnąć 10 kg w tydzień, skoro mam taki problem, że nie mogę odpędzić się od słodyczy? Moja rodzina nie ma dużo pieniędzy. Czy mam zacząć brać jakieś leki?

Witam serdecznie.

Jesteś w wieku dojrzewania, to nie czas na stosowanie drakońskich diet! Twój organizm potrzebuje substancji odżywczych, które powinnaś mu dostarczyć poprzez jedzenie wartościowych produktów spożywczych. Słodycze zdecydowanie do takich nie należą. Spróbuj je wyeliminować lub mocno ograniczyć, a z pewnością stracisz sporo nadmiarowych kilogramów. Poszukaj ciekawych alternatyw słodyczy. Dobrym pomysłem będzie włączenie do jadłospisu niskokalorycznych chipsów warzywnych i owocowych.

Na śniadanie możesz przyrządzić sobie owsiankę z odrobiną miodu lub brązowego cukru (i innymi dodatkami, np. cynamonem, kawą), która sprawi, że zjesz coś słodkiego, ale jednocześnie zdrowego, a dzięki błonnikowi będziesz długo syta. Zamiast tradycyjnych ciasteczek proponuję samodzielnie wykonane ciasteczka owsiano-bananowe (rozgnieć banana, dodaj płatki owsiane, cynamon i ewentualnie rodzynki, uformuj ciasteczka, piecz na lekko złoty kolor). Inną zdrową alternatywą słodkości są koktajle owocowe (minimalnie dosładzane cukrem lub słodzikiem), sałatki owocowe, desery na bazie jogurtu naturalnego, niektóre galaretki.

Pamiętaj, że jedynym rozwiązaniem Twojego problemu jest stosowanie racjonalnej diety, opartej na zasadach zdrowego odżywiania oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Absolutnie nie zaczynaj brać żadnych leków. Profilaktycznie udaj się jednak do lekarza endokrynologa by zbadać poziom hormonów tarczycy, gdyż niedoczynność tego gruczołu może być jednym z powodów otyłości.

Pozdrawiam.