Mam PCOS i poważne problemy ze schudnięciem...

Mam 20 lat, 163 cm wzrostu i ważę 60 kg. Rok temu ważyłam niewiele ponad 40 kg, ale chciałam szybko przytyć do 50 kilogramów i wtedy zaczął się problem, gdyż w rezultacie przytyłam do wagi obecnej. Cały czas podczas "tycia" (niecałe 2000 kcal dziennie) ćwiczyłam, ale kiedy waga dobiła 50 kg zatrzymałam moją dietę na 1000 kcal dziennie, dorzuciłam do tego również ćwiczenia silnie spalające na określone partie mięśni. Nic nie pomogło, naweł włączenie spalaczy. Mimo ćwiczeń, nadal tyłam. Waga zatrzymała się na 60 kilogramach i nie chce zejść, pomimo iż obecnie (od ok. 3 miesięcy) dostarczam organizmowi w posiłkach ok. 500-600 kcal dziennie (rozłożone na 5 małych itd...), a na samych maszynach aerobowych spalam ich 1000. Czyli powinien być bilans ujemny ;/ Nie wiem, co robić. Jestem już tym wszystkim wykończona i chciałabym wiedzieć, czy jest dla mnie jakaś szansa... Dodam, iż mam PCOS, ale poza tym resztę hormonów (z tarczycą włącznie) na poziomie normy.
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Witam!

Pani BMI (22,64) mieści się w normie.

Przyczyny zastoju masy ciała mogą być następujące: intensywny rozwój tkanki mięśniowej, która waży więcej, niż tkanka tłuszczowa, obrzęki (na skutek wypijania dużych ilości wysokosodowej wody, solenia). Być może poza posiłkami wypija Pani duże ilości kalorycznych napojów: soków, napojów izotonicznych, kolorowych napojów gazowanych. Możliwe też, iż poprzez stosowane wcześniej diety obniżyła Pani swój metabolizm i redukcja masy ciała jest trudniejsza.

Po części redukcja masy ciała może przebiegać mniej efektywnie ze względu na PCOS. Radziłabym powtórzenie badań (przede wszystkim hormonalnych).

Pozdrawiam
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy mam poważne problemy?

Witam, mam 25 lat, ostatni okres miałam 19 czerwca - bolą mnie piersi (tak miałam zawsze przed okresem), ale jego nadal nie ma. Martwię się, zrobiłam już cztery testy i wszystkie negatywne. Co mi może dolegać? Mam non stop białego koloru wydzielinę.
Czy może mam jakies zapalenie, które wpływa tak na okres? Dodam, że mam od początku nieregularny okres, ale nie ponad trzy tygodnie opóźnienia. Pomóżcie.

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Lek. Aneta Zwierzchowska
83 poziom zaufania

Witam!

Możliwe, że ma Pani infekcję w obrębie dróg rodnych, jednak ta nie wywołuje zmian w cyklu miesiączkowym. Jeżeli jednak obserwuje Pani białawą wydzielinę, która nie ma przykrego zapachu ani twarożkowatej konsystencji, oraz nie czuje Pani świądu ani pieczenia w przedsionku pochwy, to jest to najpewniej fizjologiczny śluz szyjkowy, charakterystyczny dla drugiej fazy cyklu.

Ponieważ ma Pani nieregularne miesiączki już od jakiegoś czasu, można wnioskować, że cierpi Pani na jakiegoś rodzaju zaburzenia hormonalne, które mogły teraz ulec nasileniu (mógł na to wpłynąć stres, zmiana klimatu, itp.). Radzę udać się do ginekologa, który zleci badania hormonalne, tak by znaleźć przyczynę Pani problemów oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Regularne cykle są ważne w kontekście Pani przyszłej pokreacji (zaburzenia hormonalne związane są zwykle z obniżeniem płodności).

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak schudnąć z PCOS?

Witam, mam mały problem. Jak schudnąć? Ważę 66 kg, mam 22 lata i nie jestem zbyt aktywna fizycznie. Próbowałam schudnąć 2 lata temu i udało mi się schudnąć ok. 15 kg bez żadnej konkretnej diety. Niestety, pracując w cukierni, nie mogę nie jeść słodyczy, bo chcąc nie chcąc, muszę. U mojej siostry też wykryto PCOS i też strasznie przytyła, i miała problemy z zajściem w ciążę. Jem niestety nieregularnie z powodu nieregularnych godzin pracy. Chciałabym otrzymać przykład diety (niedrogiej) lub produktów, które pomogą mi schudnąć.
22 LAT ponad rok temu

Witam!

Nie podała Pani wzrostu. Pisała Pani, że "nie może nie jeść słodyczy, bo pracuje w cukierni". Oczywiście, że może Pani nie jeść słodyczy. Wszystko w Pani rękach, chyba, że woli być Pani niewolnikiem słodkości. Jeśli zależy Pani na sylwetce i dobrym zdrowiu i jednocześnie nie potrafi się Pani pohamować w jedzeniu słodyczy, proszę zmienić pracę (wiem, że może być to trudne, ale możliwe, wszystko zależy od tego, na czym Pani tak naprawdę zależy). Słodkości są bardzo kaloryczne, dodatkowo jeśli cierpi Pani na PCOS, tymbardziej powinna się Pani ich wystrzegać.

O diecie w PCOS pisałam już wielokrotnie na serwisie abcochudzanie.pl. Proszę odszukać pytania, korzystając z wyszukiwarki, która znajduje się na górze strony (odp. między innymi w tym pytaniu: http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-zgubic-15-kg-przy-pcos).

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Wyeliminować należy: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Musi się Pani kierować zasadami:
1. mięso, nabiał - odtłuszczone;
2. napoje - bez dodatku cukru;
3. warzywa - bez ograniczeń;
4. owoce - z ograniczeniem do 1 porcji dziennie ( w diecie odchudzającej);
5. tłuszcze - jeśli margaryny, to typu "light", unikamy smażenia, oleje i oliwę dodajemy jako dodatek (niewielki) do sałatek i surówek;
6. węglowodany - złożone, czyli zawarte w pieczywie pełnoziarnistym, ciemnym, w razowym makaronie, brązowym ryżu i gruboziarnistych kaszach; należy natomiast unikać węglowodanów prostych, które występują w: białym pieczywie, chipsach, łakociach, fast foodach

Proszę także przeznaczyć codziennie co najmniej 30 minut na aktywność fizyczną.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty