Mój mąż jest uzależniony od pornografii - co mam zrobić?

Jestem mężatką od 6 lat, mam troje dzieci. Mój wiek to 34 l., a męża 32 l. Mój problem polega na tym, że mój mąż ogląda treści pornograficzne w internecie, a co się z tym również łączy - masturbuje się. Nasze pożycie małżeńskie nie jest od jakichś dwóch lat w porządku. Seks uprawiamy średnio dwa razy w tygodniu, a i tak jest mąż nie jest zadowolony. Prawdą jest, że nie mam ochoty na seks z mężem, bo czuję do niego obrzydzenie przez to, że oglądając treści pornograficzne i zaczyna przenosić je do naszej sypialni. Jakiś czas się na to godziłam, żeby urozmaicić nasze współżycie seksualne, ale on chce coraz więcej i więcej, a ja na niektóre rzeczy po prostu nie mam ochoty. Mąż tego nie rozumie, obwinia mnie, że to moja wina, bo jestem oziębła i nie widzi nic złego w tym, że ma problemy z wytryskiem podczas normalnego seksu (zawsze musimy zakończyć ręką). Nie stanowi również dla niego problemu to, że jest mi po prostu przykro, że nie uczestniczy w żaden sposób w życiu rodzinnym, ale przed komputerem potrafi siedzieć godzinami. Po kolejnej kłótni na ten temat stwierdził, że jest dorosły i będzie robić co chce. Pragnę też dodać, że mąż masturbuje się od wielu lat, jeszcze przed naszym ślubem. Treści pornografii są sado-masochistyczne i tego również oczekuje ode mnie. Myślę o odejściu od męża, bo tracę nadzieję, że kiedykolwiek będzie jeszcze normalnie. Proszę o pomoc. Czy mąż jest już uzależniony? Czy mogę jeszcze coś zrobić, żeby mu pomóc?Czy jeżeli mąż nie podejmie leczenia jest jakaś szansa, że to samo przejdzie? I pytanie najważniejsze jak dla mnie: czy jestem winna zaistniałej sytuacji? Serdecznie dziękuję.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Sytuacja, którą Pani opisuje jest rzeczywiście niepokojąca. Opisane przez Panią zachowania męża mogą wskazywać na uzależnienie, jednak aby to zdiagnozować konieczna jest wizyta u specjalisty, np. seksuologa. Jeżeli pornografia przekłada się na relacje w rodzinie, współżycie między Wami, a mąż nie jest w stanie bez niej funkcjonować, to można mówić już o uzależnieniu.
Również niepokojący jest sposób osiągania wytrysku przez męża, ponieważ na podstawie Pani listu można wnioskować, że mąż ma problemy w osiąganiu wytrysku w kontakcie z osobą, tj. Panią. Być może nadmierne oglądanie pornografii, a także masturbowanie się spowodowało u niego schemat, że tylko i wyłącznie w takich sytuacjach jest w stanie zaspokoić się.
Warto, abyście rozważyli terapię tym bardziej jeżeli wpływa to na relacje między Wami. Proszę również się nie obwiniać za sytuację, którą Pani opisuje, tym bardziej jeżeli jest Pani gotowa pomóc mężowi i ratować związek. Naturalne są Pani reakcje na powstałą sytuację. Proponowałabym, aby wytłumaczyła Pani mężowi swoje stanowisko i poprosiła go o wspólną wizytę u psychologa/seksuologa.
Nawet przy pomocy tego portalu znajdzie Pani seksuologa w swoim mieście.
Pozdrawiam i trzymam kciuki