Myślenie i funkcje poznawcze po orgazmie

W wikipedi pod hasłem "Zaspokojenie seksualne" jako jedno z następstw orgazmu jest wymienione "wydzielanie prolaktyny (występuje jeszcze do 2 tyg. po orgazmie), która obniża poziom dopaminy (efekt rozluźnienia). Dopamina odpowiada za ogólne napięcie woli, często kojarzone z napięciem seksualnym, ale także za wyższe czynności myślowe. U kobiet inną przyczyną zwiększonego wydzielania prolaktyny są estrogeny." Czy to oznacza że myślenie funkcje poznawcze etc. jest gorsze po orgazmie ?

Witam,
Obniżenie poziomu dopaminy może być większe lub mniejsze. Gdyby popatzrec na to zjawisko pod kątem naukowym, podwyższenie poziomu prolaktyny po akcie seksualnym może utrzymywać się do dwóch tygodni jednak trudno mówić o pogorszeniu funkcji intelektualnych przez tak długi okres. Dodatkowo stan relaksu wiąże się z wyższym poziomem prolaktyny i obniżeniem poziomu dopaminy, a jak wiemy wpływa pozytywnie na funkcje myślowe. Mam wrażenie, ze utożsamia Pan pojęcia napięcia woli , które jest pojęciem związanym z napięciem seksualnym , z pojęciem podstawowego napięcia układu nerwowego.
Pozdrawiam