Myślenie o niepotrzebnych rzeczach u nastolatka

witam, mam taki problem że ciągle o czymś myślę. o różnych rzeczach, niepotrzebnych itd. czesto nawet dopiero po chwili zorientuje sie ze sie zamyśliłem. jaka moze byc tego przyczyna?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Być może zamyślanie się, analizy myślowe różnych sytuacji mają charakter nerwowy. Mogą wynikać ze stresu albo być objawem natręctw myślowych, które występują w nerwicy natręctw. Czasami osoby, które nadmiernie się stresują, przeżywają wszystko wykazują tendencję do zamyślania się i analizowania różnych wariantów sytuacji w myślach. Być może tak jest w Twoim przypadku? Niestety, drogą wirtualną nie da się określić, co Ci dolega i czy faktycznie dolega w sensie klinicznym.

Pozdrawiam!

Witam,

każdy człowiek (organizm) funkcjonuje podobnie biorąc pod uwagę budowę anatomiczną i funkcję układu współczulnego, który odpowiada za pobudzenie. W określonej sytuacji pojawiają się myśli są to myśli automatyczne – mogą być pozytywne i negatywne, które powodują powstawanie; określonej emocji, np. negatywnej, takiej jak; złość, niepokój (lęk), smutek, przygnębienie i reakcji fizjologicznej organizmu, np. ból, napięcie mięśni, czy inny dyskomfort odczuwany w ciele, może być spowodowany określoną emocją, np., lękiem (niepokój), mogą też być pozytywne automatyczne myśli, które wzbudzają pozytywne emocje; radość. W wyniku emocji negatywnych, takich jak lęk (strach) – reakcje fizjologiczne obserwujemy poprzez objawy somatyczne ( tachykardia - szybkie uderzenia serca, podwyższone ciśnienie krwi, bóle brzucha, ucisk w klatce piersiowej, suchość w jamie ustnej, ból w okolicy karku i pleców), spowodowany intensywnym wyrzutem katecholamin w nadnerczu. Pytanie, czy treść myśli powoduje jakieś dysfunkcje w zachowaniu, ogólnie w funkcjonowaniu? Potrzebna jest konceptualizacja problemu, do którego niezbędne są dane wynikające z informacji – wywiad diagnostyczny, w związku z tym są zadawane określone pytania, takie postępowanie prowadzi psycholog/psychoterapeuta.

Pozdrawiam