Witam,
każdy człowiek (organizm) funkcjonuje podobnie biorąc pod uwagę budowę anatomiczną i funkcję układu współczulnego, który odpowiada za pobudzenie. W określonej sytuacji pojawiają się myśli są to myśli automatyczne – mogą być pozytywne i negatywne, które powodują powstawanie; określonej emocji, np. negatywnej, takiej jak; złość, niepokój (lęk), smutek, przygnębienie i reakcji fizjologicznej organizmu, np. ból, napięcie mięśni, czy inny dyskomfort odczuwany w ciele, może być spowodowany określoną emocją, np., lękiem (niepokój), mogą też być pozytywne automatyczne myśli, które wzbudzają pozytywne emocje; radość. W wyniku emocji negatywnych, takich jak lęk (strach) – reakcje fizjologiczne obserwujemy poprzez objawy somatyczne ( tachykardia - szybkie uderzenia serca, podwyższone ciśnienie krwi, bóle brzucha, ucisk w klatce piersiowej, suchość w jamie ustnej, ból w okolicy karku i pleców), spowodowany intensywnym wyrzutem katecholamin w nadnerczu
W związku z tym, że pojawiają się w naszych głowach negatywne myśli dotyczące nas samych, innych osób lub otaczającej nas rzeczywistości i trudno nam żyć w danej chwili, czujemy stres (lęk) lub smutek przygnębienie wynikający z określonych sytuacji, jednak następnego dnia kiedy się zdystansujemy do tych problemów jest lżej, porozmawiamy z kimś, pośmiejemy się - odciążymy nasz umysł i jest dobrze, tzn. że radzimy sobie, postrzegamy swoje umiejętności (zasoby), jako wystarczające do prawidłowego funkcjonowania.
Problem jest diagnostyczny, kiedy taki stan utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, ponieważ może być to zaburzenie depresyjne, taki stan wymaga specjalistycznego leczenia; psychiatrycznego (farmakoterapia) i/lub psychoterapia - jest to forma rozmowy ukierunkowana na problem, uwzględniająca określone cele. wskazana byłaby psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku, jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie. W Pani przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia.
Rozumiem, że jest Pani otwarta na leczenie, pomoc można uzyskać w Poradni zdrowia Psychicznego (NFZ) lub prywatnie wybierając sobie specjalistę i proszę o szczere odpowiedzi, np dotyczące myśli samobójczych - czego dotyczą, należy szczegółowo omówić swój problem , specjalista pomoże Pani przetrwać ten trudny czas. Jeśli chciałaby Pani jeszcze dopytać mnie o szczegóły, oferuję pomoc, jednak namawiam Panią do szczerej rozmowy z mamą, do psychologa/psychoterapeuty będzie Pani chodziła sama, nie w obecności mamy.
Pozdrawiam serdecznie
Pozdrawiam serdecznie
Witam, potrzebuje Pani wsparcia, pomocy. Jeżeli ma Pani obawy związane z psychologiem, proszę skorzystać na początek anonimowo z konsultacji telefonicznej, telefonu zaufania: 116 111 (http://116111.pl/zadzwon) lub 116 123 (http://www.psychologia.edu.pl/kryzysy-osobiste/telefon-kryzysowy-116123.html). Porozmawiać, podzielić się zmartwieniami, zastanowić się nad dalszą formą wsparcia.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak poradzić sobie z nerwicą natręctw u 31-latki? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Myślenie o niepotrzebnych rzeczach u nastolatka – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Wielokrotne sprawdzanie i rytualne zachowania a nerwica natręctw – odpowiada Mgr Ewelina Balcerowska-Mróz
- Jak radzić sobie w sytuacjach silnego stresu? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak nie bać się spotkań z psychologiem? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jestem smutna i nie mogę spać, czy mam depresję? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak poradzić sobie z nadwrażliwością prowadzącą do płaczu? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Czy możliwa jest depresja u 18-latki? – odpowiada Mgr Tomasz Kościelny
- Jak pomóc osobie chorej na nerwicę natręctw? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Jak wyglądają wizyty u psychologa? – odpowiada Mgr Elwira Chruściel
artykuły
Terapia kognitywna - na czym polega i kiedy się ją stosuje?
Terapia kognitywna to jedno z podejść w psychotera
Depresja - czym jest?
W ostatnich latach termin „depresja" stał się popu
"Słaby był, to się powiesił". To największy mit o męskiej depresji. Jest ich więcej
Mariusz wsiadł na rower i pojechał na przejażdżkę.