Myśli samobójcze po urodzeniu drugiego dziecka

JESTEM KOBIETA 38 LETNIA MAM SYNA PO 19 LATACH PRZERWY URODZILAM DRUGIEGO SYNA.NA DZIEN DZISIEJSZY MALUCH MA PRAWIE 2 LATA. PO JEGO NARODZENIU STRASZNE RZECZY SIE ZE MNA DZIALY ,BYLAM CZESTO ZAPLAKANA,MIALAM MYSLI SAMOBOJCZE COS OKROPNEGO .MIMO IZ ZAWSZE BYLAM KOBIETA SILNA .CO TO BYLO DEPRESJA?

Dr Ewa Bujoczek Psycholog, Gliwice

Witam. Obecnie coraz częściej mówi się nie tylko o tym, że doświadczeniem wielu kobiet po narodzinach dziecka jest baby blues (przejściowe obniżenie nastroju) ale również o depresji poporodowej. Depresja poporodowa jest stanem znaczącego obniżenia nastroju, spadku aktywności, wahania samopoczucia. W przypadku tego schorzenia czynnikiem wyzwalającym depresję jest urodzenie dziecka. Trudno teraz powiedzieć z całą pewnością, że doświadczyła Pani depresji poporodowej, można jednak sądzić z Pani opisu,że tak własnie było. Proszę pamiętać o tym, że gdyby dolegliwości związane z nastrojem, złe samopoczucie powróciły, warto szukać specjalistycznej pomocy i wsparcia.

To mogła być depresja, po porodzie nasila się ryzyko wystąpienia epizodu depresyjnego, szczegónie u osób podatnych, ale nie tylko. Ważne co się z Panią dzieje obecnie, czy odczuwa Pani jakieś zmiany nastroju, problemy ze snem, jedzeniem, trudności ze skupieniem się, odczuwaniem radości? Jeśli dzieje się cokolwiek niepokojącego prosze skonsultować się z lekarzem psychiatrą. Depresja jest chorobą, którą trzeba leczyć. Mogła to oczywiście nie być depresja, w postawieniu diagnozy ważną role odgrywają także inne czynniki, nie tylko te objawy o których wspomnialam, jednak chciałabym Panią uczulić na fakt, że jeśli dzieje się coś podobnego zawsze trzeba wykluczyć depresję, prosze w podobnych sytuacjach nie wahać przed konsultacją z lekarzem psychiatrą w depresji ważne jest szybkie zastosowanie odpowiedniego leczenia.