Witam
Narodziny dziecka wiążą się dla kobiety z ogromnym wyzwaniem, a co za tym idzie - sporym stresem. I nie ma tu tak naprawdę znaczenia, czy jest się już doświadczoną matką, czy też nie. Opisywanie przez Panią objawy nie budziłyby większego niepokoju w początkowym okresie po porodzie, kiedy można by je było przypisać zachwianej równowadze hormonalnej. Skoro jednak od narodzin dziecka minęło 2,5 miesiąca, wskazana byłaby wizyta u specjalisty - najlepiej u lekarza psychiatry, który pokieruje Panią dalej. Osobiście zachęcam do spotkania z psychologiem, lub lepiej - psychoterapeutą. Być może Pani obniżone samopoczucie i lęk mają swoje uzasadnienie, którego jednak w obecnej chwili nie jest Pani w stanie dojrzeć? Proszę nie zwlekać i udać się po pomoc - zaburzenia depresyjne w okresie połogu to rzecz, z jaką zmaga się wiele mam. Życzę powodzenia i pozdrawiam.
Dzień dobry, myślę że zdecydowanie warto zgłosić się do lekarza psychiatry i/lub psychologa psychoterapeuty w celu dokonania diagnozy. Specjalista zaproponuje dalsze kroki postępowania. Istnieje wiele form pomocy dla matek: psychoterapia indywidualna, grupowa, grupy wsparcia. Pozdrawiam.
Witam,
opis Pani sytuacji może wskazywać na depresję poporodową. Być może powodem jej wywołania był poród. Nieocenione w takiej sytuacji są grupy wsparcia dla matek lub fora internetowe im dedykowane. Przy depresji poporodowej konieczna jest pomoc specjalisty psychologa, czasami przy współpracy z psychiatrą, który dobiera farmakologię. Psychoterapia połączona z farmakologią daje dużo lepsze rezultaty niż samo tylko stosowanie leków, które wpłyną na nastrój, ale nie rozwiążą wielu problemów związanych z pojawieniem się problemu. Zdarza się, że depresja tego rodzaju może minąć sama, jednak próba przeczekania problemu jest ryzykowna.
Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
Proponuję udać się na konsultację do psychiatry. Specjalista po dokładnym przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego będzie mógł postawić diagnozę i dobrać odpowiednie postępowanie. Oceni też nasilenie objawów i zdecyduje, jeśli będzie taka potrzeba, o zastosowaniu farmakoterapii, psychoterapii lub obu metod łącznie.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Płaczliwość i senność po urodzeniu dziecka – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Uczucie lęku po urodzeniu dziecka – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Nerwica lękowa po urodzeniu dziecka u 30-latki – odpowiada Mgr Małgorzata Markowska
- Myśli samobójcze po urodzeniu drugiego dziecka – odpowiada Dr Ewa Bujoczek
- Zaburzenia nastroju, uczucie kompleksów i zmęczenie po urodzeniu dziecka – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Co mogą znaczyć te stany lękowe po urodzeniu dzieci? – odpowiada
- Problemy z koncentracją, myśli samobójcze po urodzeniu dziecka – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Natrętne myśli a depresja poporodowa – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Przygnębienie i stany lękowe po urodzeniu dziecka - co robić? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Depresja poporodowa i natrętne myśli – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
artykuły
Depresja po urodzeniu dziecka
Czasami po urodzeniu dziecka zamiast pasma szczęśl
Leczenie depresji poporodowej
Zniechęcenie, osłabienie, płaczliwość - pojawiają
Jak sobie radzić z depresją poporodową? Objawy, przyczyny i leczenie depresji poporodowej
Depresja poporodowa jest poważnym zaburzeniem psyc