Na co choruje mój mąż?

Mężczyzna, 43 lata, waga 100 kg, wzrost 180 cm. Skarży się na bóle w środku klatki piersiowej. Codziennie spożywa piwo ok. 1-1,5 l. Alkohol okazjonalnie. Pływa, biega. Oto wyniki badań: cholesterol całkowity 228, trójglicerydy 158, cholesterol HDL 50,9, cholesterol LDL 161, bilirubina całkowita 1,5, ALT 92, AST 39, GGTP 47, kwas moczowy 7,5. Morfologia: WBC 8,1, MON 0,4, LYM 2,9, GRA 4,8, LYM 35,9, MON 5,5, GRA 58,6, RBC 4,88, HGB 15,3, HCT 46,7, MCV 96, MCH 31,3, MCHC 32,7, RDW 13,4, PLT 282, MPV 6,5, PCT 0,2, PDW 11,3. Troponina Ultra < 0,01. Biochemia: sód 145, potas 3,8, kreatynina 1,14, mocznik 31, glukoza HK 103, hemoglobina glikowana 6,04. USG: wątroba powiększona o około 20 mm o cechach umiarkowanego, rozlanego zwyrodnienia tłuszczowego, bez zmian ogniskowych. Pozostała część opisu USG - wszystko w normie. Bardzo proszę o interpretację przedstawionych wyników i badań.

ponad rok temu

Witam!

BMI = 30,9, co oznacza otyłość I stopnia.

Cholesterol całkowity, LDL, triglicerydy - podwyższone; HDL prawidłowy.

Podwyższone stężenie bilirubiny całkowitej, aktywność ALT i GGTP, stężenie kwasu moczowego.

W badaniu morfologii krwi nieco obniżona średnia objętość płytek krwi - w chwili obecnej nie jest bardzo niepokojące, wymaga okresowej kontroli i obserwacji.

Nieco podwyższone stężenie glukozy (jeśli oznaczane na czczo).

W USG cechy stłuszczenia wątroby. Częstą przyczyną takich zmian jest spożywanie alkoholu w zbyt dużych ilościach. Po zaprzestaniu jego spożywania, zmiany nim wywołane mogą ustąpić. Piwo również zawiera alkohol - jego regularne spożywanie oznacza regularne spożywanie alkoholu.

Pozostałe wyniki mieszczą się wnormach.

Ze względu na nieprawidłowy lipidogram, należy ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych. Wskazane jest również obniżenie masy ciała oraz kontrola poziomu glukozy w surowicy na czczo.

Bóle w klatce piersiowej wymagają diagnostyki. Wskazana wizyta u lekarza rodzinnego w celu sprecyzowania charakteru, nasilenia, częstości oraz okoliczności wystepowania bólu, wykonania EKG i być może dalszej diagnostyki.
Ponadto lekarz rodzinny powinien przeanalizować wykonane badania i wydać odpowiednie zalecenia.

Pozdrawiam