Na co wskazuje u mnie ten ból piersi?

Jestem w 15 tygodniu ciąży i od kilku dni boli mnie lewa pierś. Ból jest przy wstawaniu i zmianie pozycji. 3 miesiące temu miałam robione kontrolne usg, zresztą piersi kontroluje raz w roku że względu na to że w tej piersi mam 3 łagodne guzki (była robiona biopsja). Jestem zapisana na usg ale strasznie się martwię że to może okazać się czymś poważnym.? W dodatku biorę leki na podtrzymanie ciąży i się zastanawiam czy one też mogły pogłębić te dolegliwości bóle? Ale tylko lewej piersi?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że odczuwa Pani dolegliwość, która budzi niepokój w tak ważnym okresie, jakim jest ciąża. Należy pamiętać, by mimo wszystko spróbować zachować spokój i nie denerwować się tą sytuacją, gdyż prawdopodobnie nic takiego poważnego się nie dzieje.

Prawidłowo, że wykonuje Pani regularne badania piersi, gdyż to bardzo ważna profilaktyka w kierunku groźnych chorób.

W przypadku ciąży, bardzo często zdarza się ból piersi, zarówno jednej, jak i obu naraz. To normalna reakcja na zmiany, jakie zachodzą w organizmie podczas tak ważnego okresu. Należy pamiętać, że w czasie ciąży występuje burza hormonów, zwłaszcza w pierwszym okresie, gdzie poziom progesteronu ulega znacznemu wzrostowi. Następują też zmiany w strukturze piersi, gdzie i całe piersi i brodawki stają się bardziej wrażliwe i tkliwe. Niekiedy u niektórych przyszłych mam występuje bolesność piersi przez całą ciążę, jednakże dolegliwości bólowe powinny ustąpić po pierwszym trymestrze.

Z racji odległości, trudno jest określić dokładnie przyczynę tego bólu. Możliwe, że zmiany hormonalne mogłyby powodować nasiloną bolesność piersi z wykrytymi wcześniej guzkami. W tym przypadku tylko lekarz ginekolog przy pomocy badania USG, będzie mógł ocenić, czy nic poważniejszego się nie dzieje.

Życzymy duża zdrowia i spokoju w czasie ciąży!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://zdrowie.parenting.pl/bol-piersi-w-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/bol-piersi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.