Nadciśnienie tętnicze przy nadwadze

Dzień dobry, mam takie pytanie, Jeśli osoba przy nadwadze (około 15 kg nadwagi) ma ciśnienie , które kwalifikuje go do tzw lekkiego nadciśnienia tętniczego, to czy przy zrzuceniu tych 15 kg jest szansa , że ciśnienie się unormuje i wróci do granic już na stałe (czy taka osoba nadal musi kontrolować swoje pomiary i nadciśnienie zostaje do "końca życia" ) ?

Dzień dobry :)

Po unormowaniu masy ciała jest szansa, że ciśnienie powróci do normy. Przy nadmiernej masie ciała ciśnienie zwiększa się, ponieważ organizm musi dostarczyć substancje odżywcze z krwią do większej ilości komórek.

Pozbycie się nadmiaru 15 kg jest możliwe nawet w 4 miesiące. Dlatego warto zadbać o swoje obecne i przyszłe zdrowie, zwłaszcza, że jest Pan jeszcze młodą osobą. Zachęcam do wizyty u dietetyka, który wykona badanie oceniające zawartość poszczególnych tkanek w organizmie, m.in. tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz na tej podstawie zaproponuje indywidualny plan żywieniowy. Pod opieką doświadczonego specjalisty łatwiej będzie uzyskać satysfakcjonujący i trwały efekt :)

Zapraszam do kontaktu :)

Pozdrawiam,
Beata Bondyra
DIETOLOGIKA

Witam serdecznie,
rzeczywiście nasza masa ciała może mieć wpływ na samopoczucie, a także zdrowie. Unormowanie masy ciała często skutkuje także obniżeniem ciśnienia. Warto jednak pamiętać, że aby zauważyć pozytywny wpływ na zdrowie dieta redukcyjna powinna być urozmaicona, racjonalna i prawidłowo zbilansowana. Przy nadciśnieniu tętniczym w codziennym żywieniu warto ograniczyć także spożycie soli (dodawanej do produktów i dań, ale także tej ukrytej – warto czytać składy produktów).

Dodatkowo kilka podstawowych rad, które warto wcielić w życie podczas odchudzania:
- Jedz 4-5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasowych, rozpoczynając od śniadania. Posiłki powinny być jak najbardziej urozmaicone, to znaczy powinny zawierać produkty ze wszystkich grup produktów żywnościowych w odpowiednich proporcjach i ilościach.
- Ogranicz spożycie słodkich przekąsek i napojów oraz wód smakowych
- Wybieraj produkty pełnoziarniste typu chleb żytni, płatki owsiane, ryż brązowy czy makaron razowy lub kasze
- W każdym posiłku pamiętaj o owocach i warzywach
- Wybieraj chude mięso (np. drób, polędwica) i nabiał
- Pamiętaj o spożywaniu ryb ok. 2-3 razy w tygodniu – zawierają kwasy omega-3 korzystnie wpływające na układ krwionośny
- Do picia wybieraj wodę mineralną lub niesłodzone herbaty, np. zieloną
- Pamiętaj również o umiarkowanej aktywności fizycznej takiej jak np. marsz, jazda rowerem, pływanie

Jeśli chodzi o kontrole po unormowaniu parametrów, to tak jak w przypadku innych badań typu np. morfologia krwi - warto mierzyć ciśnienie raz na jakiś czas tak żeby mieć pewność, że wszystko jest w normie.

W razie dodatkowych pytań proszę o kontakt – chętnie odpowiem i rozwieję wszystkie wątpliwości.

Pozdrawiam
Sylwia Wychowałek
Mój Dietetyk Łódź/Łowicz

tel. 600 057 264
sylwia.wychowalek@mojdietetyk.pl