Nadwaga a problemy z tarczycą u 19-latki

Witam. Od zawsze mam nadwagę obecnie waże 80 kg przy 166 cm. Wcześniej ćwiczyłam stosowałam różne diety, przez prawie 2 mce nie jadłam nic słodkiego ożywiałam się zdrowo i regularnie, a jednak efektów nie było widać... Jestem tym załamana ponieważ mam 20 lat i nie wiem już co mam robić. Słyszałam że może to być wina tarczycy ale nie znam się na tym i dlatego proszę o pomoc.

Droga Pani!

Oczywiście, problemy z tarczycą mogą być powodem niemożności schudnięcia. Jednakże w celu dokładnej diagnostyki powinna Pani udać się do lekarza po skierowanie na badania hormonów. Dodatkowo proszę zrobić morfologię oraz poziom cukru. Jeżeli badania nie będą wskazywały na żadne schorzenia, to będzie oznaczało, iż mimo chęci popełnia Pani błędy żywieniowe. Proponowałabym zwiększyć aktywność fizyczną i skonsultować swoje żywienie z dietetykiem. Wtedy dokładnie będzie można określić, w jaki sposób można Pani pomóc!

Gdyby miała Pani jeszcze pytania, to zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam!

kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl

Witam Panią,

jeżeli uważa Pani że z dietą jest wszystko w porządku. Jada Pani regularnie 5 zdrowych i pełnowartościowych posiłków do tego jest Pani aktywna fizycznie a waga nie spada to rzeczywiście może to być wina tarczycy. Problemy z tarczycą zwalniają metabolizm. Proszę wykonać badania TSH, FT3 oraz FT4 a także zrobić USG tarczycy. Nalezy wykluczyć niedoczynność tarczycy i Hashimoto.
Jeżeli byłaby Pani zainteresowana można opisać mi na maila swój przykładowy dzień - co Pani zjada, jakie porcje, jak często są posiłki, ile czasu po przebudzeniu zjada Pani śniadania a ile czasu przed snem kolację itp. Ja chętnie zerknę i wskażę ewentualne błędy żywieniowe.
kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

W celu podstawowej diagnostyki należy wykonać podstawowe badania: morfologia krwi z rozmazem, glukoza na czczo, lipidogram oraz TSH. Ten ostatni parametr dotyczy właśnie tarczycy, diagnostyka poszerzona w kontekście tarczycy obejmuje badanie stężenia wolnych hormonów ft3 i ft4 oraz przeciwciał antyTG oraz antyTPO, wykonuje się także usg tarczycy. Jeżeli jednak wszystkie badania wyjdą w normie, najprawdopodobniej Pani żywienie nie jest prawidłowe. Zachęcamy do wizyty u dietetyka, który na podstawie wyników badań, szczegółowego wywiadu oraz analizy masy i składu ciała przygotuje dla Pani odpowiednią terapię żywieniową i pomoże w jej realizacji. Proszę także pamiętać, że nie ma diet cud i ich stosowanie nie ma żadnego sensu. Konieczna jest długotrwała zmiana nawyków żywieniowych gwarantująca nam szczupłą sylwetkę oraz chroniąca przed chorobami cywilizacyjnymi.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Szanowna Pani,
Choroba tarczycy może być przyczyną. W celu diagnozy proszę zgłosić się do lekarza aby wypisał Pani skierowanie na badanie. Istnieje także możliwość, że mimo tego iż wydaje się Pani, że odżywia się prawidłowo - pojawiły się tam jakieś błędy. Zachęcam do kontaktu z dietetykiem.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
www.swiatodzywiania.pl