Przybieranie na wadze 20-letniej córki

Witam. Moja córka ma 20 lat, 165cm wzrostu i waży 71,5kg. Mało zjada a waga cały rośnie. Od lata przytyła około 2kg. Martwie sie tym, ponieważ na takie posiłki jakie zjada waga powinna spadać .

Droga Pani!

Wbrew ogólnym teoriom, zbyt mała ilość pożywienia może nie tylko nie skutkować spadkiem masy ciała, a nawet jej wzrostem! Wynika to z faktu, iż organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych niezbędnych mu do prawidłowej pracy. W związku z czym wszystko, co jest zjadane, jest magazynowane w postaci tkanki tłuszczowej.

Proszę porozmawiać z córką. Może powinna zdecydować się na wizytę u dietetyka, który mógłby dokładnie ocenić źródło problemu. Taką konsultację można uzyskać również za pośrednictwem Internetu, także u mnie.
W spadku masy ciała bardzo dobre wyniki przynosi aktywność fizyczna. Córka mogłaby się zastanowić nad formą, która przede wszystkim sprawiałaby jej radość podczas wykonywania. Powinna traktować to przede wszytskim jako formę relaksu. Może zapisałaby się na jakieś zajęcia z przyjaciółką lub razem z Panią? :)

Zachęcam również do wykonania asekuracyjnie badań: morfologii, poziomu cholesterolu oraz hormonów tarczycy. Dobrze byłoby wykluczyć przyczyny chorobowe nadmiernej masy ciała.

Gdyby miała Pani jeszcze jakieś pytania, to zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam!

kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl

Mgr Daria Jaroszewska

Witam, nie napisała Pani co znaczy "mało zjada" wg pani. W diecie nie tylko ma znaczenie ilość pokarmu ale i jakość, regularność a przede wszystkim dopasowanie do aktualnych potrzeb organizmu i aktywności fizycznej.
Można zjadać mało, ale przy źle zbilansowanej diecie, niskiej aktywności fizycznej będzie się przybierać na wadze.
Radziłabym aby Córka skontaktowała się z dietetykiem, który pomoże jej ustalić prawidłową dietę.
Pozdrawiam!

Witam,

Zastanawiam się czy obi na pewno dieta Pani córki jest właściwa. Podstawowym błędem jest teoria - ,,mniej zjem szybciej schudnę'' Nie jest to prawdą. dieta powinna być pełnowartościowa, zdrowa i odpowiednio zbilansowana. Posiłki powinny być jedzone regularnie. Mniej nie zawsze znaczy lepiej a nawet wręcz przeciwnie. Nie możemy dopuszczać do wygłodzenia organizmu.
Należałoby prześledzić dietę córki. Jeżeli w jadłospisie nie ma błędów żywieniowych to będzie trzeba poszukać przyczyny tycia w zaburzeniach zdrowotnych np. tarczyca.
Jeżeli byłaby Pani zainteresowana można opisać mi na maila przykładowy dzień z życia córki odnośnie jedzenia- co zjada, jakie porcje, jak często są posiłki, ile czasu po przebudzeniu zjada śniadania a ile czasu przed snem kolację itp. Ja chętnie zerknę i wskażę ewentualne błędy żywieniowe.
kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Szanowna Pani,
Do dokładnego i prawidłowego określenia czy ktoś zjada za mało bądź za dużo potrzebna jest analiza jadłospisu, którą może wykonać dietetyk. Ważna jest jego odpowiednia konstrukcja, a nie tylko ilość jedzenia. Paradoksalnie, małe spożycie żywności może powodować zwiększenie masy ciała jeśli zaburzone zostaną inne istotne czynniki.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
www.swiatodzywiania.pl