Witam,
W tej chwili Pani BMI wskazuje wartość 26,45 co jest związane z otyłością. Jeśli chodzi o tycie, co miesiąc bardzo ważnym czynnikiem jest szybkość. Im większy przyrost masy ciała w krótszym czasie tym większe ryzyko, że powodem jest choroba, która za to odpowiada.
Co innego, gdy przyrost masy jest mniejszy i może być związany z niewłaściwą dietą i niską aktywnością fizyczną.
Napisała, że je Pani 3 posiłki w ciągu dnia - bardziej wskazane jest 4-5 posiłków, ale w mniejszych porcjach. Po 18.00 pije Pani tylko wodę, ale nie wiem o której godzinie kładzie się Pani spać. Wracając do tych posiłków mogą one być źle zbilansowane i zawierać dużą ilość cukrów prostych. Nie wspomina Pani również o tym, że w diecie pojawiają się słodycze, słone przekąski, żywność typu fast-food. I nie wiem jaka jest Pani aktywność fizyczna.
Jeśli dieta jest zbyt kaloryczna do trybu Pani życia, czyli dostarcza więcej kalorii niż Pani potrzebuję to efektem będzie tycie.
Innymi czynnikami tycia może być zajadanie emocji lub stresu, niewystarczająca ilość snu, która sprawia, że jemy więcej.
Jeśli zaś chodzi o choroby należałoby wykluczyć: zespół policystycznych jajników, zespół Cushinga (gdy przyrost masy ciała skoncentrowany jest w okolicach tułowia, karku oraz twarzy), depresja i zajadanie emocji ( o ile coś takiego Pani zauważyła), niedobór witamin i składników mineralnych (np. magnezu i chromu).
Myślę, że powinna Pani dokładnie przeanalizować swój jadłospis i aktywność fizyczną, a jednocześnie zgłosić się do lekarza w celu wykluczenia choroby, która mogła przyczynić się do wzrostu masy ciała.
Gdyby była Pani zainteresowana zapraszam do zapoznania się z programem dietetycznym na stronie naszej poradni www.kalorynka.pl
Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann
www.kalorynka.pl
Dzień dobry!
Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem.
Zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Przybieranie na wadze z miesiąca na miesiąc – odpowiada Mgr inż. Marta Ścibisz
- Przyczyny przybierania na wadze – odpowiada Mgr Joanna Śledziona
- Napady obżarstwa i przybieranie na wadze – odpowiada Mgr Joanna Peplińska
- Przybieranie na wadze 20-letniej córki – odpowiada Mgr Daria Jaroszewska
- Dieta dla osoby z dużą nadwagą – odpowiada Mgr inż. Marta Ścibisz
- Prawidłowa waga przy 153 cm wzrostu – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Mała waga ciała u 20-latki – odpowiada Mgr Joanna Wardenga
- Przybieranie na wadze po menopauzie – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Czy dwutygodniowe odstępstwo od diety nie spowoduje wzrostu wagi? – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Dieta, waga a wyniki badania tarczycy – odpowiada Dr Krystyna Pogoń