Systematyczne przybieranie na wadze

Dobry wieczór, mam problem i potrzebuje pomocy. Z miesiaca na miesiac tyje, tarczyca jest w normie a moja waga wynosi 72 kg przy wzroscie 165cm. Jakie badania mam wykonzc, do kogo pojsc, gdzie szukac ratunku? jem 3 posilki dziennie a ostatni o 18 i pije wode mineralna. Zaczyna mnie lapac depresja. W miesiacu jestem w stanie przytyć 5 kg. Proszę o pomoc

Witam,

W tej chwili Pani BMI wskazuje wartość 26,45 co jest związane z otyłością. Jeśli chodzi o tycie, co miesiąc bardzo ważnym czynnikiem jest szybkość. Im większy przyrost masy ciała w krótszym czasie tym większe ryzyko, że powodem jest choroba, która za to odpowiada.

Co innego, gdy przyrost masy jest mniejszy i może być związany z niewłaściwą dietą i niską aktywnością fizyczną.
Napisała, że je Pani 3 posiłki w ciągu dnia - bardziej wskazane jest 4-5 posiłków, ale w mniejszych porcjach. Po 18.00 pije Pani tylko wodę, ale nie wiem o której godzinie kładzie się Pani spać. Wracając do tych posiłków mogą one być źle zbilansowane i zawierać dużą ilość cukrów prostych. Nie wspomina Pani również o tym, że w diecie pojawiają się słodycze, słone przekąski, żywność typu fast-food. I nie wiem jaka jest Pani aktywność fizyczna.
Jeśli dieta jest zbyt kaloryczna do trybu Pani życia, czyli dostarcza więcej kalorii niż Pani potrzebuję to efektem będzie tycie.
Innymi czynnikami tycia może być zajadanie emocji lub stresu, niewystarczająca ilość snu, która sprawia, że jemy więcej.

Jeśli zaś chodzi o choroby należałoby wykluczyć: zespół policystycznych jajników, zespół Cushinga (gdy przyrost masy ciała skoncentrowany jest w okolicach tułowia, karku oraz twarzy), depresja i zajadanie emocji ( o ile coś takiego Pani zauważyła), niedobór witamin i składników mineralnych (np. magnezu i chromu).

Myślę, że powinna Pani dokładnie przeanalizować swój jadłospis i aktywność fizyczną, a jednocześnie zgłosić się do lekarza w celu wykluczenia choroby, która mogła przyczynić się do wzrostu masy ciała.

Gdyby była Pani zainteresowana zapraszam do zapoznania się z programem dietetycznym na stronie naszej poradni www.kalorynka.pl

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann
www.kalorynka.pl

Dzień dobry!

Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem.

Zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska