Nadwaga po ciąży, insulinooporność i PCOS

Witam . Mam 25 lat , 162 wzrostu , 72 kg i nie mogę poradzić sobie z nadwagą po ciąży. Ponadto stwierdzono u mnie insulinooporność i zespół policystycznych jajników przyjmuje glucophage XR750. Chciałabym, wrócić do poprzedniej wagi i moje pytanie brzmi jak mogę zredukować tkankę tłuszczową, jakie ćwiczenia mi w tym pomogą i czy mogę jakiś suplement w połączeniu z moim stanem zdrowia np zielona kawa ? Dziękuję i proszę o odpowiedź

Witam serdecznie,
niestety schorzenia, na które Pani choruje mogą mieć wpływ na masę ciała, ale napewno nie są przyczyną Pani nadwagi. Proponuję zmienić nawyki zywieniowe, wprowadzić 4-5 posiłków w ciagu dnia w odstępach co 3-3,5h, łączonych w produkt białkowy i węglowodanowy, 1,5l wody w ciągu dnia i większą aktywność fizyczną. Oczywiście unikać także słodyczy.
Pozdrawiam
Justyna Antoszczyszyn

Witam. Zespół PCO i insulinooporność idą w parze ze sobą. Najważniejsze w Pani sposobie odżywiania jest regularne spożywanie posiłków co 3 godziny oraz zwracanie uwagi na indeks glikemiczny produktów i potraw. Zdecydowanie musi Pani odrzucić produkty o wysokim IG: słodycze, słodkie napoje, ziemniaki, biały ryż, białe makarony, drobne kasze typu kuskus i manna, słodkie napoje, słodkie płatki śniadaniowe, białe pieczywo na rzecz pełnoziarnistych odpowiedników produktów zbożowych, jogurtów naturalnych, czy grubych kasz typu gryczana, jęczmienna. W Pani posiłkach powinny dominować warzywa i białko w postaci chudego nabiału, ryb, chudego mięsa, jajek - a ilości węglowodanów powinny być ograniczone. Może Pani wypróbować takiego schematu, żeby na śniadanie zjeść kanapkę z ciemnego pieczywa, na obiad wybierać połączenia chude mięso/ ryba (bez sosów i panierek) + warzywa, tj. surówki lub gotowane (bez majonezu i śmietany), czyli rezygnować w ogóle z makaronów, kaszy, ryżu, ziemniaków. Kolacje też bez chleba, czyli lekkie sałatki bądź zupy. Między posiłkami może Pani jeść przegryzki, tj. jogurty/kefiry naturalne, soki warzywne i 1 owoc dziennie. Ważna jest również aktywność fizyczna, ponieważ powoduje, że tkanki stają się bardziej wrażliwe na insulinę. Najlepiej wybierać ćwiczenia typowe na spalanie tłuszczu, aerobowe, tj. marsz, biegi, basen, odpowiedni fitness. Nie są potrzebne Pani suplementy, wystarczy zdrowy styl życia, a z czasem Pani schudnie, a insulina obniży się. Zielona kawa jest znana głównie jako skuteczna metoda przeciw zaparciom, więc jeżeli się Pani z nimi boryka, to można spróbować. Tylko lepiej w postaci ziaren- im mniej przetworzona tym zdrowsza.

Witam, suplementy mają jeden ogromny plus, niewątpliwie bardzo skutecznie pozwalają wierzyć w cud ;) Tymczasem insulinooporność leczymy dietą i aktywnością fizyczną, tak, by zredukować ilość tkanki tłuszczowej, która leży u podłoża insulinooporności.

W celu ustalenia indywidualnej diety zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl
Serdecznie pozdrawiam