Witaj,
zdaje się,że odpowiadałam już na Twój list,ale chcę dodać Ci trochę informacji odn.reakcji psychosomatycznych:otóż pojawiają się one,gdy długotrwale blokowany jest normalny sposób ujawniania emocji.W tym przypadku najprawdopodobniej właśnie złości,agresji.Czasem stosuje się nawet przysłowie"aż mnie skóra swędzi","ręka mnie swędzi"itp,co jest rozumiane na równi z ochotą użycia tej ręki przeciw komuś lub wyrażenia swojego rozdrażnienia.Nie wiem.dlaczego wobec tego przebywasz z kimś,kto tak źle na Ciebie wpływa i nie wiem,jakie skutki wyrażania gniewu przewidujesz w swojej własnej wyobraźni,skoro ich unikasz.Ważne dla zdrowia jest jednak to,by emocje mogły mieć ujście.One bowiem są niezwykle ważnym kluczem,który decyduje o podjęciu jakiegoś działania lub zaniechaniu go.Gdy zatem pod wpływem cudzych nacisków i presji albo konieczności zmuszamy się do czegoś wbrew swoim mozżliwościom dochodzi do zastępczej formy tozładowania emocji,np.świądu,wysypki,w końcu także poważniejszych jej odmian i chorób uszkadzających ciało i zdrowie fizyczne.Większość jest potem leczona jako odrębne choroby/alergie,egzemy,astmy/,przy czym ich podłoże jest bez zmian.Dlatego psychoterapia pozwala uporać się z lękiem przed sobą samym,zobaczyć różne drogi rozwiązań zamiast i ch lmijania i w ten sposób przeciwdziała zgubny
m następstwom tłumienia.
Na początek warto się skonsultować z lekarzem. Jeśli wykluczy somatyczne przyczyny (choroba dermatologiczna itp), będzie to wskazywać na psychologiczne podłoże objawów i wtedy warto skonsultować się a psychiatrą i/lub psychologiem.
Rozumiem, że pisze Pani o tym, ze w sytuacjach, w których traci Pani panowanie nad emocjami (np: zawstydzenie jest większe niż możliwości jego opanowania) Pani ciało to pokazuje (czerwienienie, świąd, wysypka). Odnoszę wrazenie, że ogólnie odczuwa Pani najczęściej wstyd. Być może w dzieciństwie była Pani zbyt często eksponowana przez rodziców. Jeśli to nie reakcja alergiczna, dermatologiczna, to warto udac się na psychoterapię
Szanowna Pani
Opisane przez Panią objawy mogą wskazywać na kilka przyczyn. W pierwszej kolejności proszę udać się do lekarza rodzinnego, a jeśli nie zostawia postawiona diagnoza proszę się udać do lekarza dermatologa. Powinna Pani również udać się do psychologa, jakkolwiek decyzja należy do Pani. Uważam, iż ta trójka specjalistów, jest w stanie określić przyczyny Pani stanu.
Lekarz może wskazać na podłoże psychiczne, czyli np.: na trudności ze stresem i/ lub na zaburzenia emocji. Pełnej diagnozy nie uda się postawić drogą mailową. Są to zaburzenia, przy których bardzo skuteczna jest psychoterapia.
Życzę powodzenia. Pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Z czym powiązać tego typu wysypkę na ciele? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Swędząca wysypka i krosty na całym ciele – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Dexaven w zastrzyku a wysypka na całym ciele – odpowiada Lek. Dariusz Czubiński
- Co oznacza grudkowata wysypka? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Wysypka na całym ciele – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Wysypka na całym ciele - jak się jej pozbyć? – odpowiada Lek. Agnieszka Chomicz
- Nawracająca wysypka na całym ciele – odpowiada Magdalena StusiĹska
- Wysypka na całym ciele u 87-letniej osoby – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Swędząca wysypka i bąble na ciele – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Wysypka na całym ciele a praca w drukarni – odpowiada Dr n. med. Tomasz Grzelewski