Namowa ojca na wizytę u psychologa

Dzień Dobry, mój ojciec jest człowiekiem dość agresywnym, wszczynającym kłótnie z błahych powodów. Znęca się psychicznie nad mamą, nienawidzi rodziny mojej mamy. W kłótniach zawsze padają wulgarne wyzwiska w stronę dziadków czy brata mamy. Ostatnio co raz częściej padają groźby uderzenia. Ojciec jest na rencie, nie ma żadnego zajęcia. Wśród znajomych postrzegany jest jako kochający mąż. Moja mama choruje na depresję. Jak mogę namówić ojca na wizytę u psychologa? Czy jest to choroba psychiczna?

Mgr Ewa Wójcik Psychologia

Witam,
ma Pani bardzo trudna sytuacje w domu.
Z punktu widzenia terapeutycznego wszyscy nadajecie sie na terapię. Mama bo ma depresje, nie radzi sobie juz z ojcem i poprostu sie poddała. Powinna-jesli on sie nie zmieni-najzwyczajniej odejsc i zaczac zycie od nowa w spokoju.
Ojciec-jesli sie zdecyduje-to jest duza szansa na zmiane. Wtedy moze nie byłoby trzeba sie rozchodzic.
Pani ktora na to patrzy i przezywa piekło.
Niestety obawiam sie, ze to moze byc bardzo trudne.
Znecanie sie fizyczne i psychiczne jest przestepstwem sciganym z urzedu art 207. tzn wystarczy tylko zglosic to na policje i rozpoczyna sie dochodzenie. Mozna zalozyc niebieska karte, porady i wsparcie dostaniecie tez w niebieskiej linii mozna tam zadzwonic albo napisac maila.
Nagranie awantur i slady pobicia zglosic nalezy na policji ale tez trzeba pojsc do lekarza na obdukcje.
Czasem lepiej sie rozejsc niz tak cierpiec. Życie jest zbyt piekne...
Pozdrawiam

Dzień dobry, to bardzo trudna sytuacja, obawiam się, że namówienie ojca na wizytę u psychologa będzie trudne, zresztą zalecana będzie prawdopodobnie psychoterapia która jest procesem długotrwałym i potrzeba do niej dużej wewnętrznej motywacji. Zachęcam jednak panią do kontaktu z psychologiem i przyjrzenia się temu co się z panią dzieje w relacji z rodzicami, psycholog zaproponuje również dalsze kroki postępowania w pani miejscu zamieszkania. Pozdrawiam

Polecam samej zgłosić się do psychologa, również namówić do tego Pani mamę cierpiącą na depresję. Z ojcem może być już dużo trudniej, gdyż on - jako źródło trudności - może absolutnie nie widzieć swojego wkładu w zło, które panuje w Waszym domu.
W momencie kiedy istnieje ryzyko zagrożenia zdrowia lub życia można zarządzić leczenie "odgórnie"- jednakże do tego niezbędne są dowody do sądu (o których pisze wyżej pani Wójcik - obdukcje, zdjęcia, nagrania), który będzie mógł takie przymusowe leczenie zarządzić. Pozdrawiam.