Napady gorąca u 23-letniego mężczyzny

Pomocy. Pisze że łzami w oczach nie wiem co robić nie wiem co mi dolega. Odczuwam gorąco, temperaturapowyżej 18 stopnie już mi przeszkadza do tego mam cały czas czerwoną twarz a ostatnio zauważyłem że mam coś z oczami szybko się mecza i są zaczerwienione i zalzawione. Zauważyłem również że jadąc z kolegami w samochodzie szybą zawsze jest zaplanowana tam gdzie siedzę ja, tak jakbym cały cza parowal. Z tego powodu dochodzi stres i czuje się jeszcze gorzej moja pewność siebie przez to spadła do 0.

Witam. Najpierw powinien się Pan zgłosić do lekarza rodzinnego w celu wykonania badań w kierunku tarczycy. Jeżeli wyniki wyjdą w normie i lekarz wykluczy fizjologiczne podłoże zaburzeń, możemy podejrzewać, że cierpi Pan na zaburzenia nerwicowe. Wówczas powinien Pan poszukać doświadczonego psychoterapeuty i zgłosić się na konsultację.
Moje rada jest taka, by do lekarza zgłosił się Pan jak najszybciej, gdyż im dłużej utrzymują się objawy, tym więcej lęku Pan doświadcza. Lęk zaś nasila objaw i powstaję błędne koło.
Małgorzata Danielewicz

Witam,
z uwagi na opisywane przez Pana objawy somatyczne (z ciała) ważne jest, aby początkowo zweryfikować możliwe dolegliwości, które da się kontrolować z wykorzystaniem leków (tj. zaburzenia w pracy tarczycy). Z tego względu proszę udać się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonać podstawowe badania.
Jeśli przyczyna somatyczna zostanie wykluczona wówczas warto rozważyć podjęcie pracy pod okiem psychoterapeuty lub psychologa. Zdarza się bowiem tak, że samo wyobrażenie o możliwych do pojawienia sie objawach i trudności jakie mogą one powodować (np. wstyd) może prowadzić do pojawienia się takich reakcji jak nadmierne pocenie się, czy czerwienienie. Pod okiem specjalisty będzie możliwe zidentyfikowanie mechanizmów odpowiedzialnych za takie sytuacje i obniżenie doświadczanych trudności.
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka
http://poznacsiebie.pl