Lęk przed patrzeniem ludziom w oczy

witam mam 24 lata odkad pamietam czuje lęk przed ludzmi a zwlaszcza przed obcymi . najwiekszy lęk mam przed patrzeniem w oczy. mimo to potrzebuje ludzi i znjomych a ciagle odczuwam przy obcych lęk jakie to moze byc zaburzenie asperger? fobia spoleczna? nie mam obsesyjnych zainteresowan pracuje ucze sie radze sobie w zyciu lecz mimo to nie moge wygrac z lękiem czy mozna jakos wyjsc z tego?

Witam, kontakt wzrokowy z drugiem człowiekiem to wyraz zainteresowania i podstawowego poczucia bezpieczeństwa. Poziom Pani lęku wskazuje, że nie czuje się Pani bezpiecznie w relacji z ludźmi, boi się ich pani, unika ich wzroku, jakby mieli Pani coś złego zrobić. Warto przyjrzeć się sprawie w relacji z psychoterapeutą. Zachęcam.

Witam,
udzielenie odpowiedzi na Pana pytanie i postawienie stosownej diagnozy wymagałoby pogłębienia wywiadu odnoszącego się do charakteru, możliwych przyczyn oraz konsekwencji jakie wynikają z opisywanych przez Pana objawów. Niestety portal internetowy ma w tym względzie znaczne ograniczenia. Z tego względu zachęcam Pana do konsultacji ze specjalistą - psychiatrą lub psychoterapeutą. W indywidualnym kontakcie będzie mógł Pan znacznie rozszerzyć swoją wiedzą na temat samego siebie i własnych reakcji. Lekarz będzie w stanie postawić rozpoznanie. Jeśli jednak zależałoby Panu również na poznaniu możliwych sposobów radzenia sobie z opisywaną trudnością zachęcam do rozmowy z psychoterapeutą.
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka
http://poznacsiebie.pl