Lęk przed zarazkami i fobia

Bardzo się boję, że mam fobię. Mam 18 lat. Próbuję unikać dotykania rzeczy, ale nie zawsze mi to się udaje. Bardzo boję się dotykać jakich kolwiek przedmiotów czy urządzeń, które zostały dotknięte przez inne osoby, których nie znam. Jeśli chodzi o te osoby to ludzie obcy lub koledzy czy koleżanki ze szkoły. Boję się zarazków. Nie boję się gdy przedmiotu dotknie ktoś z mojej rodziny. Proszę o pomoc i bardzo dziękuję

Nadmierny lęk przed bakteriami, zakażeniem czy chorobą, może być już fobią. Może także być objawem szerszych zaburzeń (np osobowości). Wszystko zależy od stopnia nasilenia i utrudniania (czy nawet uniemożliwiania) normalnego funkcjonowania przez te objawy. Dlatego zachęcam do zgłoszenia się do psychologa i podjęcia psychoterapii.

Witam,
niestety portal internetowy ma liczne ograniczenia i nie pozwala na stawianie diagnoz, gdyż nie można zebrać stosownych i wyczerpujących informacji. Niemniej objawom, które Pani wymienia warto byłoby się lepiej przyjrzeć i zastanowić się z czego one wynikają. Dlatego zachęcam Panią do rozważenia możliwości skorzystania z konsultacji psychiatrycznej. Taki lekarz w indywidualnym kontakcie może dokładnie zebrać wywiad, postawić diagnozę wreszcie zaproponować leczenie (psychoterapia lub/i farmakoterapia).
Jeśli chciałaby Pani dowiedzieć się więcej na temat zaburzeń lękowych (tj. m.in fobii) zachęcam do odwiedzenia naszego bloga na stronie http://poznacsiebie.pl i przeczytania artykułu odnoszącego się do tej tematyki.
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka